Bi li Milanović mogao pobijediti već u prvom krugu? Analitičar: Mogao bi
PREMA predizbornim anketama, predsjednik Zoran Milanović uvjerljivo vodi mjesec dana uoči prvog kruga predsjedničkih izbora. Bit će to već treći izbori, nakon parlamentarnih i europskih, koji će se održati ove godine.
Prema anketama je daleko od drugog kruga
>> HRT-ova anketa: Milanović rastura izbore
Rezultati HRejtinga na HRT-u pokazuju da kod birača trenutačno najbolje prolazi Milanović. Istraživanje Promocije Plus provedeno je od 14. do 19. studenoga na uzorku od 1000 ispitanika. Aktualnog predsjednika i kandidata SDP-a ponovo bi zaokružilo 36.8% posto birača.
Drugi izbor, Dragan Primorac, kandidat HDZ-ove koalicije, trenutačno je na 22%. Nezavisna Marija Selak Raspudić je na 9%. Kandidatkinja Možemo Ivana Kekin je na 7.5%. Treba reći i da je 14 posto neodlučnih. Iako uvjerljivo vodi, prema anketama Milanović je daleko od pobjede u prvom krugu.
Ukazuje na to i Crobarometar Nove TV. Prema ovom istraživanju, Zoran Milanović je na 35.1%, a Primorac na 24.5%.
Uvjerljivo je najpopularniji u svim dobnim skupinama
Treba uzeti u obzir još jedno istraživanje Crobarometra, ono koje je ispitivalo popularnost političara. Prema tom istraživanju, Milanović vodi doslovno u svim dobnim skupinama, od mladih do umirovljenika.
Velike stranke su više-manje odane svojim kandidatima, no iz preferencija manjih se da naslutiti da su - neovisno o lijevom ili desnom predznaku - sklonije Milanoviću nego Primorcu. Tako su npr. birači stranke Možemo skloniji njemu nego Kekin, podržava ga 44%, a nju 39%. Milanović ima i snažnu podršku glasača Domovinskog pokreta.
Uz sve ove podatke, kao i činjenicu da je dosta neodlučnih, dojam je da ne bi bilo toliko neobično da Milanović ostvari i bolji rezultat nego što govore ankete. Prije svega, on se još u kampanju nije ozbiljno ni uključio. Cinik može reći da mu je to najveći plus, no ovdje se ipak radi o poštapalici.
Jasno je da je upravo aktivnom kampanjom i sudjelovanjem u sučeljavanjima Milanović pred prošle izbore ostvario ključnu prednost nad Kolindom Grabar-Kitarović, koja je pred te izbore glasila kao favoritkinja.
Analitičar Rimac: Otvara se mogućnost njegove pobjede u prvom krugu
Na temu moguće Milanovićeve pobjede već u prvom krugu razgovarali smo s političkim analitičarom Ivanom Rimcem.
"Po predizbornim anketama, to zasad ne izgleda previše vjerojatno, ali vrlo često se kod ovakvih izbora, gdje se biraju osobe, dogodi da kandidat koji ima vodstvo dobije izvjesno veći broj glasova nego što je očekivano po anketama.
U tom kontekstu, ovisno o tome koliko se ta magnetska privlačnost vodećeg kandidata ostvari, može se dogoditi i da dio pobornika drugih kandidata ne izađe na izbore i uveća postotak vodećeg kandidata. Hoće li biti tako je teško reći i jer vodeći kandidat nije kandidat HDZ-a kao najveće stranke s najviše discipliniranih glasača.
No, pokazatelji predizbornih istraživanja koji govore o tome da je Milanović relativno popularan u svim kategorijama glasača otvaraju mogućnost da dobije izbore u prvom krugu", govori Rimac i dodaje da su to ipak spekulacije.
"Ni Tuđman 1998. nije imao konkurenciju"
"I ta predizborna istraživanja kod nas treba uzeti u obzir. Za razliku od drugih zemalja, oni koji ih rade, nisu previše penalizirani zbog pogrešaka. Nakon što pogriješe, rade ih dalje kao da se ništa nije dogodilo. U drugim zemljama velike greške dovode do pada prihoda za agenciju koja je promašila predviđanje i nestanak sa scene", govori.
Što se tiče prijašnjih izbora, pitamo ga vidi li sličnost ovih predsjedničkih izbora i onih 2005., kad je Stjepan Mesić pobijedio u prvom krugu s 48.92 posto glasova. Išlo se u drugi krug iako je Mesić dobio preko 50% glasova birača iz Hrvatske. U drugom krugu lako je pobijedio kandidatkinju HDZ-a Jadranku Kosor.
"Osim tih izbora, tu su i izbori 1998., kad tadašnji predsjednik Franjo Tuđman nije imao konkurenciju. No, u izvjesnom smislu prednost ima onaj tko je obnašao funkciju u prethodnom razdoblju. Američka istraživanja idu u tom smjeru da senator na funkciji uglavnom pobjeđuje, a kandidat iz druge stranke ima šansu tek ako prethodnik napušta scenu.
Američki sustav je, dakako, drugačiji od našeg, ali osnovna logika je ta da onaj koji je na funkciji, biva jak u višestranačkim sistemima", kazao je.
"Ne dvojim da u drugom krugu Milanović pobjeđuje bilo koga"
Dotaknuli smo se i pitanja mogućeg drugog kruga.
"Ne dvojim da bi u drugom krugu Milanović pobijedio bilo koga. Teško je organizirati glasačko tijelo ili pobornike drugih kandidata da unisono glasaju protiv njega. I raspored kandidata ne daje osnove da bi se glasačko tijelo polariziralo da se skupi dovoljno glasova protiv njega. To čini drugi krug izvjesnim.
Dvije kandidatkinje, Marija Selak Raspudić i Ivana Kekin, imale su relativno aktivnu kampanju i svaka je dala jasnu sliku tko je i što zastupa, za razliku od Dragana Primorca, koji je pokazao da se ne snalazi u ulozi kandidata. U tom smislu je lako moguće da u prvom krugu dvije kandidatkinje Primorcu otkinu velik dio glasova, a u tom smislu Milanović ne trpi mnogo.
Postoji li vjerojatnost da nadmaše HDZ i njegovu stranačku mašineriju? Rekao bih skeptično da je HDZ-ovu mašineriju teško prestići, pogotovo sa sredstvima koje za kampanju imaju ove kandidatkinje. No, ta mašinerija nije uspjela pretvoriti Primorca u ozbiljnog kandidata koji bi mogao naštetiti šansama Zorana Milanovića", govori.
Navodi da kampanja koju vodi HDZ za Primorca ustvari podrazumijeva više pojavljivanja premijera Andreja Plenkovića u medijima.
"Tako je donekle bilo i kad su bili zagrebački izbori, kad je Davor Filipović bio relativno malo u medijima i nitko nije mogao stvoriti sliku je li dobar ili loš kandidat. Kao ministar je bio loš, ali to je druga priča. HDZ-u se to dogodilo nekoliko puta, da je Plenković bio u prvom planu, recimo na predzadnjim EU izborima. Očito je tako opet, a sam kandidat tako gubi šansu da se nametne kao jasna alternativa", rekao je za Index Rimac.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati