Masakr u Nankingu
MASAKR u Nankingu jedan je od najmračnijih trenutaka u ljudskoj povijesti. Ovaj brutalni događaj iz 1937. godine trajao je šest tjedana i uključivao je stravične zločine koje su počinili japanski vojnici kineskim civilima i zarobljenim vojnicima. Ukupan broj žrtava procjenjuje se na preko 250.000 ljudi. Masakr u Nankingu dogodio se tijekom Drugog kinesko-japanskog rata koji je potrajao sve do 1945. godine.
Drugi kinesko-japanski rat
Kinesko-japanski odnosi tijekom 1930-ih bili su napeti. Japan je u to vrijeme počeo djelovati kao imperijalistička sila, a cilj mu je bio nametnuti se kao vodeći faktor na Dalekom istoku. Kao otočna država, Japan nikada nije imao prirodnih resursa stoga je odlučio potražiti resurse u Koreji i Kini. Do 1931. godine Japan je već osvojio velika prostranstva na sjeveru, odnosno Mančuriju. Takva politika natjerala je vodstvo Lige naroda da izbaci Japan iz svojih redova.
Zato je Japan 1937. ponovo napao Kinu. Njegovo vodstvo pokušao je stvoriti privid da je Kina prva napala, no nije bilo tako. Japan je spremno poslao na Kinu svoju veliku kopnenu vojsku i počeo okupirati važne gradove i punktove. Jedan od ciljeva bio je i glavni grad Kine - Nanking.
Nakon što su zauzeli Šangaj, Japanci su se početkom prosinca 1937. godine uputili prema Nankingu. Pred grad su stigli 9. prosinca, a tamo ih je čekala kineska obrana. Nakon četiri dana ratovanja Kinezi su se počeli povlačiti, a japanska vojska okupirala je grad.
Zašto su Japanci izvršili genocid?
Od 13. prosinca u tom gradu japanski vojnici, opijeni slavom i bez posebnih naredbi, započinju pokolj civilnog stanovništva te zarobljenika rata. U periodu od šest tjedana tamo je ubijeno više od 250.000 ljudi. Ubojstva su se dogodila nakon silovanja i pljački.
Razlog zašto su Japanci bili osobito okrutni prema Kinezima leži u činjenici da je nova japanska imperijalistička ideologija učila svoje vojnike o superiornosti japanske rase nad kineskom. Japanci koji su stigli u Nanking smatrali su se boljim i kvalitetnijim ljudima, onima koji trebaju vladati nad sirotom kvarnom većinom, odnosno Kinezima.
Osim toga, mnogi vojnici tamo bili su temeljito frustrirani. Njihov rat s Kinom već je trebao biti gotov, no višemjesečna opsada Šangaja i ratovanje koje se tamo odvijalo u japanskim je vojnicima probudilo želju za osvetom koju je trebalo zadovoljiti.
Upravo tako povjesničari opisuju razloge Nankinškog masakra. Treba isto tako napomenuti da su Japanci činili strašne zločine tijekom cijelog Drugog svjetskog rata, no pokolji u Kini ipak su bili posebna kategorija.
Kina nakon Nankinga
Za Kineze, to je bio samo još jedan događaj u nizu koji je ponizio zemlju koja je ionako konstantno bila ponižavana. Ono što su Japanci uspjeli napraviti kročivši na kinesku zemlju jest ujediniti dvije fakcije kineske politike onog vremena: nacionaliste i komuniste. Oni su do tog trenutka ratovali već 15 godina, no tada je bilo potrebno staviti unutarnje razmirice sa strane i riješiti se Japanaca.
Japanska okupacija Kine završava 1945. godine. Ona ogromna područja na sjeveru okupirala je Crvena armija, koja je teritorij brže-bolje predala Mau i njegovim komunistima, kojima su ionako pomagali da pobijede u građanskom ratu.
O masakru u Nankingu najviše se govorilo nedugo nakon završetka Drugog svjetskog rata. Japan je dugi niz godina šutio o tom događaju, ali od kraja 1950-ih japanski ministri ili premijeri u nekoliko će se navrata ispričati za "sve ono što se dogodilo u Kini".
Ipak, kineski političari i dan danas govore kako se Japanci nikada nisu konkretno ispričali za Nanking, nego da su njihove isprike uvijek bez specifičnosti i prepuštene interpretaciji. Premda je prošlo gotovo cijelo stoljeće od masakra u Nankingu, taj događaj i dalje je politička tema na Dalekom istoku te kamen spoticanja u odnosima Pekinga i Tokija.