Novi sojevi: Neki su zarazniji, neki smrtonosniji, a neki otporniji na cjepivo
PROTUTIJELA inducirana cjepivima Moderne i Pfizer/BioNTecha dramatično su manje učinkovita u neutralizaciji nekih sojeva koronavirusa, pokazuje novo istraživanje, prenosi Reuters.
Istraživači su uzeli uzorke krvi 99 osoba koje su primile jednu ili dvije doze bilo kojeg cjepiva i testirali njihova protutijela inducirana cjepivom protiv replika virusa koje oponašaju različitih 10 sojeva. Pet od 10 varijanti bilo je "vrlo otporno na neutralizaciju" čak i nakon što su dobrovoljci primili obje doze cjepiva, objavili su znanstvenici prošli tjedan u časopisu Cell.
Svih pet visoko otpornih sojeva imalo je mutacije u šiljku na površini virusa, poznate kao K417N/T, E484K i N501Y, koje karakteriziraju soj koji se proširio iz Južne Afrike te dva soja koja se brzo šire Brazilom. U skladu s prethodnim studijama, udio neutralizirajućih protutijela smanjio se pet do šest puta protiv sojeva otkrivenih u Brazilu. Neutralizacija protiv južnoafričkog soja pala je 20 do 44 puta. Soj koji se pojavio u New Yoku ima mutaciju E484K.
"Iako su studije njujorške varijante u tijeku, naša otkrića sugeriraju da bi slične varijante koje sadrže E484K moglo biti teže neutralizirati protutijelima induciranim cjepivima. Unatoč našim rezultatima važno je uzeti u obzir da cjepiva omogućavaju druge vrste imunoloških odgovora koji bi mogli zaštititi od razvoja teške bolesti", rekao je voditelj studije Alejandro Balazs sa Sveučilišta Harvard i Opće bolnice Massachusetts.
Britanski soj je smrtonosniji
Soj koronavirusa prvi put identificiran u Velikoj Britaniji, poznat kao B.1.1.7, smrtonosniji je od ostalih sojeva koji kruže tom zemljom, potvrđuje nova studija. Istraživači su analizirali podatke o 184.786 osoba u Engleskoj kojima je dijagnosticiran covid-19 od sredine studenoga do sredine siječnja, uključujući i 867 preminulih osoba. Na svake tri osobe koje su umrle u roku od četiri tjedna nakon zaraze drugim sojevima, dolazi otprilike pet osoba koje su umrle nakon zaraze sojem B.1.1.7, stoji u radu objavljenom na medicinskoj web stranici medRxiv, koji još nije recenziran.
Sveukupno, rizik od smrti od soja B.1.1.7 bio je 67% veći od rizika s drugim varijantama koronavirusa u Engleskoj, napisali su autori. Kao i kod ranijih sojeva, rizik od smrti pacijenata povećavao se s dobi, muškim spolom i postojećim zdravstvenim stanjima. B.1.1.7 sada je prevladavajući soj u cijeloj Europi i predviđa se da će prevladati i u Sjedinjenim Američkim Državama. "Ključno je da novi podaci sugeriraju kako su trenutno odobrena cjepiva protiv virusa SARS-CoV-2 učinkovita protiv soja B.1.1.7.", napisali su istraživači.
Brazilski soj je zarazniji
Od studenoga do siječnja u brazilskom gradu Manausu frekvencija slučajeva covida-19 sa sojem koronavirusa P.1 povećala se od nule do 73 posto, a broj tamošnjih infekcija se učetverostručio u usporedbi s prvim valom pandemije u gradu, iznosi studija objavljena prije stručne recenzije na medRxivu. Sugerira se da soj P.1 ima veću zaraznost. Na temelju podataka nacionalnog zdravstvenog nadzornog tijela, autori procjenjuju da je soj P.1 otprilike 2.5 puta zarazniji nego prethodne varijante u Manausu.
Širenje soja P.1 događa se unatoč tome što je 68 posto gradske populacije već bilo zaraženo izvornim sojem koronavirusa, navode istraživači. Prema njihovoj analizi, rizik od reinfekcije sojem P.1 bio je nizak. Sposobnost tog soja da izazove ozbiljnu bolest ili njegova patogenost i dalje nisu jasne.
"Varijanta P.1 već je otkrivena u najmanje 25 zemalja. To zahtijeva hitne studije tog soja, jer veća prenosivost i patogenost mogu dovesti do kolapsa čak i dobro pripremljenih zdravstvenih sustava", napisali su autori studije.
Nova tehnika oživljavanja u pandemijsko doba
Kako bi se izbjegla infekcija koronavirusom tijekom kardiopulmonalne reanimacije, medicinski djelatnici mogu povećati distancu od pacijenta dok izvode kompresiju prsišta koristeći tehniku poznatu kao kompresija noga-peta, sugerira novo istraživanje. Istraživači su promatrali rad 20 medicinskih stručnjaka tijekom standardne ručne kompresije prsa, a potom i tijekom kompresije noga-peta.
Nije bilo razlike ni u jednoj od izmjerenih varijabli, uključujući pravilno postavljanje pete u svrhu kompresije, ispravnu dubinu kompresije prsnog koša i tempo kompresije. Studija je otkrila da bi potencijalno širenje kapljica iz pacijentovog daha na osobu koja izvodi reanimaciju vjerojatno bilo minimalizirano kompresijom noga-pete.
"U posebnim okolnostima poput pandemije covida-19, kompresija prsa tehnikom noga-peta može biti učinkovita alternativa ručnoj kompresiji prsnog koša, jer povećava udaljenost od pacijenta", zaključili su istraživači u radu objavljenom u ponedjeljak na medRxivu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati