Prvi u SAD-u: Pogledajte kako se New York odlučio obračunati s ogromnim gužvama

Foto: EPA

Prvi sustav naknada za promet vozila u SAD-u stupio je na snagu u New Yorku. Vozači osobnih vozila plaćat će do devet dolara dnevno, dok su za druga vozila određene različite cijene. "Sustav je u funkciji od ponoći u nedjelju", rekao je Janno Lieber, izvršni direktor Metropolitan Transit Authority (MTA).

Četiri stotine prometnih traka sada pokriva više od 1400 kamera, s više od 110 točaka detekcije i više od 800 znakova. Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump je među onima koji se opiru novom sustavu, ali Lieber je uvjeren da će shema naplate ostati i nakon promjene vladine administracije.

Zona zagušenja pokriva područje južno od Central Parka, uključujući dobro poznata mjesta kao što su Empire State Building, Times Square i financijska četvrt oko Wall Streeta. Sustav ima za cilj olakšati prometne probleme New Yorka i prikupiti milijarde za mrežu javnog prijevoza, piše BBC.

Guvernerka savezne države New York Kathy Hochul iznijela je plan za uvođenje naknada za prometno zagušenje prije dvije godine, ali je odgođen i revidiran nakon pritužbi nekih putnika i tvrtki. Ovaj sustav nastavak je plana koji je pauziran u lipnju, jer je imao previše neželjenih posljedica za stanovnike New Yorka.

Uvodi se naknada za ulazak u zonu u vrijeme gužvi

Većina vozača plaćat će devet dolara dnevno za ulazak u zonu zagušenja u vrijeme najvećeg prometa, a 2.25 dolara u drugim razdobljima. Manji kamioni i autobusi koji nisu u sustavu javnog prijevoza plaćat će 14.40 dolara za ulazak na Manhattan u vrijeme najvećeg prometa, dok će veći kamioni i turistički autobusi plaćati 21.60 dolara.

Nekoliko sati nakon što je naplata započela, promet je bio prilično gust duž sjevernog ruba zone zagušenja na 60. ulici i 2. aveniji. Čini se da mnogi vozači nisu bili svjesni da će nove kamere, postavljene iznad ulica, uskoro aktivirati naplatu na njihovim E-Z Passovima (svojevrsni ENC, op.p.).

"Vozači će za nekoliko dana vidjeti naknade za cestarinu na svojim računima za E-Z Pass", objasnio je Lieber.

Otpor

Naplata je naišla na dosta otpora.

"Čija je ovo bila ideja? Kathy Hochul? Trebalo bi je uhititi zbog neznanja", rekao je agent za nekretnine Chris Smith.
Najistaknutije protivljenje došlo je od Trumpa, rođenog Njujorčanina koji je obećao da će ukinuti naplatu kad stupi za desetak dana na predsjedničku dužnost.

Lokalni republikanci već su ga zamolili da intervenira. Kongresnik Mike Lawler, koji predstavlja prigradsko područje sjeverno od New Yorka, zatražio je od Trumpa da "okonča ovo apsurdno otimanje novca jednom zauvijek".

Sudac je u petak odbio pokušaj dužnosnika iz New Jerseyja da u posljednji trenutak blokiraju program na temelju njegovog utjecaja na okoliš u susjednim područjima. Prošle je godine New York drugu godinu zaredom proglašen najzagušenijim urbanim područjem na svijetu, prema INRIX-u, tvrtki za analizu prometnih podataka.

Vozila su se u središtu Manhattana kretala brzinom od 17 km/h tijekom najvećih jutarnjih gužvi u prvom kvartalu prošle godine. Među onima koji su pozdravili novi sustav naplate bio je i Phil Bauer, kirurg koji živi u središtu Manhattana: "Mislim da je dobra ideja pokušati smanjiti količinu prometa i potaknuti ljude da koriste javni prijevoz."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.