SVI OBAVLJAMO veliku nuždu, neki svaki dan, dok drugi svakih nekoliko dana. Od rođenja imamo prirodni refleks pražnjenja crijeva i to radimo cijeli život, pa biste vjerojatno pomislili kako ne radimo ništa loše dok obavljamo nuždu. Čini se kako nije tako, barem ako se pita liječnike, koji ističu da u današnje vrijeme mnogi od nas imaju jednu lošu naviku.
Kako prenosi Parade, gastroenterolozi upozoravaju na naviku koju mnogi prakticiraju, a može dovesti do različitih problema s probavnim sustavom.
Jedna stvar koju nikad ne biste trebali raditi dok obavljate nuždu
Kada osjetite potrebu, možda instinktivno posegnete za mobitelom prije nego što odete na toalet kako biste proveli nekoliko minuta u miru, pregledavajući najnovije objave na društvenim mrežama, igrali igricu ili slično. Međutim gastroenterolozi upozoravaju da je to jedna od najgorih stvari koje možete učiniti jer vas odvlači od osnovnog zadatka i može vas zadržati na WC-u dulje nego što je potrebno, što može uzrokovati niz problema, izvještava Parade.
Gastroenterologinja dr. Robynne Chutkan ističe: "Predugo sjedenje na WC-u šalje poruku vašem središnjem živčanom sustavu, kao i vašem 'drugom mozgu' u crijevima, da vam se nigdje ne žuri. To može poremetiti povratnu vezu između rektuma i mozga, koja koordinira pokrete mišića potrebnih za obavljanje nužde."
Chutkan objašnjava da je važno trenirati mišiće i živce tako da sjednete na WC, pokušate isprazniti crijeva, a zatim ustanete. S njom se složio i gastroenterolog dr. Lance Uradomo, koji smatra da predugo sjedenje može nanijeti više štete nego koristi.
"Izbjegavajte nositi mobitel ili čitati dok ste na WC-u, jer to može dovesti do gubitka osjećaja za vrijeme. Postavljanje vremenskog ograničenja od pet do deset minuta može biti korisno. Ako ne obavite nuždu u tom vremenu, pokušajte ponovno kasnije", pojašnjava on za Parade.
Oba liječnika upozoravaju da predugo sjedenje povećava pritisak na krvne žile i mišiće zdjeličnog dna, što može povećati rizik od hemoroida, rektalnog prolapsa, smanjene cirkulacije, disfunkcije zdjeličnog dna i zatvora.
Kako do ovoga ne bi došlo, poboljšajte zdravlje probavnog sustava
Mnogi prije odlaska na WC posežu za telefonom jer očekuju da će tamo provesti neko vrijeme zbog otežanog obavljanja nužde. Ovaj problem može se relativno lako riješiti, a liječnici tvrde da biste u svoj život trebali uvesti neke male promjene. Te promjene zapravo će imati pozitivan utjecaj na cjelokupno zdravlje, ali prvenstveno pozitivno utječu na zdravlje probavnog sustava.
Liječnici su izdvojili sedam načina kako možete poboljšati zdravlje crijeva.
- Jedite hranu bogatu vlaknima.
- Pijte dovoljno vode.
- Uzimajte probiotike.
- Slušajte tijelo.
- Promijenite položaj prilikom obavljanja nužde: najefikasniji položaj je čučanj.
- Budite fizički aktivni tijekom dana.
- Obratite pozornost na sve promjene.