MANJIM izlaganjem dnevnom svjetlu i većim izlaganjem onom umjetnom noću remetimo biokemijske i fiziološke procese u našem tijelu, tvrdi nagrađivana novinarka Linda Geddes u svojem članku objavljenom u časopisu New Scientist.
"Dobra vijest je da su istraživači otkrili kako i mala izloženost dnevnom svjetlu ima brojne prednosti za naše zdravlje. Ono nam može poboljšati san i raspoloženje, a i oporavak ide brže ako smo bolesni", tvrdi Geddes.
U očnoj se pozadini nalaze fotosenzitivne ganglijske stanice koje su posebno osjetljive na plavo svjetlo, kao što su jako dnevno svjetlo ili svjetlost ekrana.
"Jedna je studija pokazala da sat izloženosti plavom svjetlu povećava brzinu reakcije ljudi više nego da su popili dvije šalice kave", ističe Geddes.
Geddes smatra kako je tama također važna za održavanje naših procesa u tijelu. Izlaganje svjetlu noću mijenja naš tjelesni ritam, potiskuje oslobađanje melatonina koji tijelu signalizira da je vrijeme za spavanje.
"Živimo na planetu na kojem se izmjenjuju tama i svjetlo. Vrijeme je da se ponovno povežemo s njima i prednostima koje nam pružaju", zaključila je Geddes.