Procjenjuje se da ovu bolest ima više od pola milijuna Hrvata, jeste li među njima?

Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Ove godine 14. svibnja drugi put zaredom obilježavamo Hrvatski dan šećerne bolesti. Hrvatski sabor 2022. godine donio je odluku o proglašenju ovog dana na inicijativu Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, u cilju jačanja svijesti te provođenja dodatnih preventivnih aktivnosti i unapređenja kvalitete zdravstvene zaštite osoba sa šećernom bolešću u RH.

U Republici Hrvatskoj je 2021. godine prema podacima CroDiaba (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću) registrirano 327.785 osoba s dijagnozom šećerne bolesti, a procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih veći od pola milijuna.

Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, neki rizični čimbenici koje ne možete promijeniti, a povećavaju rizik od nastanka dijabetesa tipa 2, su starija životna dob (iznad 45 godina života), srodnik s dijabetesom tipa 2, sindrom policističnih jajnika (PCOS) i dijagnoza gestacijskog dijabetesa u trudnoći. Čimbenici na koje možemo utjecati su prekomjerna tjelesna težina i pretilost, nezdrava prehrana, pušenje i premalo tjelesne aktivnosti (manje od 3 puta tjedno).

Koji su simptomi bolesti?

Simptomi i znakovi koji mogu upućivati na prisutnost šećerne bolesti (simptomi povišenih razina šećera u krvi, hiperglikemije):

  • pojačana žeđ
  • učestalo mokrenje
  • pojačana glad
  • umor
  • zamućen vid
  • usporeno cijeljenje rana
  • smanjenje osjeta i trnci u šakama i stopalima

Godišnja dijabetička kontrola

Ako imate šećernu bolest, važno je redovito ići na kontrole kod liječnika, iako se možda osjećate dobro i nemate tegobe. Kasne komplikacije šećerne bolesti razvijaju se tiho i na početku nemaju simptome, no upravo ih je tad važno otkriti, kako bi se njihov razvoj usporio ili potpuno zaustavio. Na kontrolama liječnik dobije uvid u vaše zdravstveno stanje i može znati treba li vam prilagoditi, dodati ili promijeniti terapiju. Osim specifičnih kontrola koje inače provodi liječnik, važno je obaviti godišnju dijabetičku kontrolu jer se tako dobije kompletna slika vašeg zdravstvenog stanja. Više o tome možete pročitati ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.