Mačka-klaun: Abesinijska mačka

Foto: Shutterstock

IAKO nitko sa sigurnošću ne zna kada i gdje su se prvi puta pojavile ove mačke, najpoznatija je priča kako su ove mačke potomci svetih mačaka koje su Egipćani štovali prije više od 4000 godina. 1986. jedna abesinijska mačka prenesena je iz Etiopije (Abesinija) u Englesku. 

 
Abesinijske mačke nisu za one koji žele dekorativnu mačku da im paše uz tepih ili mačku koju će uzeti u ruke i maziti. Neustrašive, znatiželjne i živahne ove mačke mogu postati pravo borbeno klupko ako im se nešto zabrani ili ih se drži zatvorene. Unatoč tome ne može se reći da su abesinijske mačke distancirane ili nedruželjubive. Iako ove mačke uživaju u samostalnoj igri, neće se buniti ako ih uključite u svoju svakodnevicu. Posebno će angažirane biti oko večere. Bit ćete sigurni da je vrijeme večere kada osjetite kako vam se malo krzneno klupko omotalo oko nogu. 
 
Ove mačke redovito izvode budalaštine za svoju zabavu čime su zaradile titulu klaunova u mačjem kraljevstvu. One će skakati na ramena, zavlačiti se pod pokrivače, presti u krilu da bi već sljedeći trenutak odjurili za zamišljenim leptirima i skakali na najviše police knjiga. Pred ovim spretnim šapama i znatiželjnim umovima nijedan ormar i polica neće biti sigurni.
 
Neobična boja ove mačke posljedica je činjenice da svaka dlaka ima svoju boju. Najsvjetlije krzno je najbliže koži, a ostale dlake se izmjenjuju u tamnim i svijetli kontrastima. Sve završavaju s tamnim vrhovima. 
 
Abesinijske mačke imaju nekoliko genetskih mana, sklone su gingivitisu i karijesu. Uz to, sklone su i amiloidozi bubrega, bolesti koja je nasljedna.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.