Veterinarka za Index otkriva kako pomoći ljubimcima koji se jako boje pirotehnike

Foto: Shutterstock

NOVA godina sve više se bliži, a brojni vlasnici kućnih ljubimaca nimalo se ne vesele razdoblju u kojem je dozvoljeno korištenje pirotehnike. U Republici Hrvatskoj je uporaba pirotehnike - osim petardi i redenika koji su zabranjeni tijekom cijele godine - dozvoljena od 27. prosinca do 1. siječnja, ali taj zakonski okvir mnogi zanemaruju i pirotehniku bacaju danima prije. 

Za mnoge vlasnike životinja, a posebice vlasnike pasa, ovo je razdoblje posebno stresno. Zbog straha mnoge životinje drhte od straha, bježe iz sigurnosti dvorišta, a u najgorim slučajevima i uginu. Vlasnici životinja na brojne načine svojim ljubimcima pokušavaju ovo razdoblje učiniti što manje stresnim, a veterinarka Bojana Vinčić, koja radi u sklopu Specijalističke veterinarske ambulante Marković, članice najveće hrvatske veterinarske grupacije Vetti Group, za Index je podijelila nekoliko savjeta. 

"Na pojavljivanje straha kod životinja utječu mnogobrojni faktori", pojašnjava nam veterinarka Vinčić te dodaje kako je vrlo važno da se vlasnici na vrijeme pripreme kako bi pomogli svojim ljubimcima. 

"Vlasnici kućnih ljubimaca koji se boje vatrometa i petardi svakako se trebaju dovoljno unaprijed pripremiti na nadolazeće razdoblje. Za to imaju nekoliko odabira, od prirodnih pripravaka i pomagala do medikamentozne terapije", ističe Vinčić za portal.

Što konkretno možete učiniti da pomognete svojim ljubimcima?

Kada vlasnici razmišljaju o načinu na koji mogu pomoći kućnim ljubimcima koji se boje pirotehnike, u obzir trebaju uzeti nekoliko čimbenika. 

"Svaka životinja je individua, što znači da svaka reagira različito na određenu metodu ublažavanja anksioznosti i straha. To ovisi o strahu životinje, zdravstvenom i mentalnom stanju/statusu, njenom subjektivnom doživljaju stresa, a nerijetko i o prošloj izloženosti neugodnim iskustvima", pojašnjava nam veterinarka.

Veterinarka Vinčić ističe da postoji puno opcija koje vlasnici kućnih ljubimaca mogu isprobati. 

"Od prirodnih pripravaka i pomagala za ublažavanje stresa i straha, kao što su prsluk ili povoj za anksioznost, razni pripravci i nosači/raspršivači feromona (npr. ogrlice, difuzori), pripravci raznih djelatnih tvari prirodnog porijekla u obliku kapsula, tableta, praha, sirupa, kapi i poslastica", ističe ona. 

Kako bi odabrali što je najbolje za njihovog kućnog ljubimca, vlasnici se uvijek za pomoć i detaljnije upute mogu obratiti svojim veterinarima. 

"Treba imati na umu da je prirodnim pripravcima obično potreban određen period da bi počeli djelovati (najčešće od tri do 14 dana), no ima i proizvoda koji deklariraju nešto brži učinak. Ako je potreban trenutačni učinak pripravka, za to se koristi medikamentozna terapija.

Ona se može dobiti jedino kod veterinara koji je prije toga životinju klinički pregledao i upoznat je s kompletnim zdravstvenim stanjem i statusom jedinke. To je potrebno kako bi se uočile kontraindikacije i izbjegli neželjeni učinci određenog lijeka koji se propisuje", pojašnjava veterinarka za portal. 

Tijekom razdoblja korištenja pirotehnike, prilagodite vrijeme šetnji

Iako se pirotehnika već sada upotrebljava u manjoj količini, može se očekivati da će s 27. prosinca to u većini gradova biti znatno pojačano. U tih nekoliko dana vlasnici kućnih ljubimaca trebaju posebno brinuti o sigurnosti svojih kućnih ljubimaca, a posebno pasa koji izlaze u šetnje. 

"Kada se očekuje najglasnije razdoblje, preporuka je ostati kod kuće te maksimalno izolirati prostor od vanjske buke. Ponekad je potrebno i spustiti rolete radi vizualnih podražaja, po potrebi pustiti neku ugodnu glazbu, biti uz svog psa i po potrebi ga utješiti", savjetuje Vinčić te dodaje: "Nemojte pridavati preveliku pažnju samom događaju kako ne biste taj stres od samog iščekivanja prenijeli na svog ljubimca." 

Odlazak u šetnju posebno je stresan za pse koji se jako boje pirotehnike, a vlasnici trebaju biti na posebnom oprezu kako se od straha njihovi ljubimci ne bi istrgnuli s povoca i doveli u opasnost. 

"Preporuka je svakako ne izlaziti s anksioznim psom van u periodima učestalog bacanja petardi, već prilagoditi vrijeme izlaska u šetnju prema tome, primjerice u vrlo rano ujutro kad je sve mirno, u toku ranijeg popodneva dok ima i drugih ljudi/pasa na ulici", ističe veterinarska stručnjakinja. 

U šetnju ponesite igračke i/ili poslastice za odvraćanje pozornosti

Šetanje pasa na povocu je obavezno, a posebno tijekom razdoblja korištenja pirotehnike. Vinčić naglašava važnost vođenja pasa koji se boje u šetnju na povocu te ističe: "Takve pse obavezno treba voditi na povocu koji je potpuno osiguran od izvlačenja životinje kako se ne bi, u naletu panike ako negdje čuje iznenadni pucanj, istrgnula i pobjegla." 

Veterinarka ističe da su u trenucima jakog straha životinje sklone odlukama koje ih mogu dovesti u opasnost. 

"U takvim situacijama strah nadvlada životinju te je puno sklonija nepromišljenom ponašanju, poput naglog pretrčavanja prometne ceste na kojoj lako može stradati", dodaje ona.

Zaključno ističe kako je ipak važno zapamtiti da ne treba pridavati preveliku pažnju svakom pojedinačnom pucnju čak ni kada ste u šetnji sa psom. Umjesto toga, preporučuje da koristite druge metode odvraćanja pozornosti. 

"Dajte psu pokoju riječ ohrabrenja, poslastice ili igračke za odvraćanje pažnje koje inače koristite vani i skratite šetnju ako je u tom trenutku to potrebno vašem ljubimcu", zaključuje veterinarka Vinčić. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.