Foto: Shutterstock
PSEĆE uši treba promatrati cijeli njegov život, ali malo osnovnog održavanja je u biti sve što je potrebno kako bi uši bile čiste i zdrave.
Anatomija psa
Zbog zavrnutog oblika psećeg unutarnjeg uha, paraziti i bakterije lako se sakriju i množe u njemu. To također znači da bilo kakve nakupine moraju naći svoj put van. Infekcije lako mogu nastati od zalutalih krhotina koje s e skupe u svakodnevnoj šetnji i igri. Psi s alergijama su posebno ranjivi, kao i oni s dugim ušima, poput koker španijela, pudlica i basset hound.
Rutinska njega
Redovito četkanje i njega trebalo bi uključivati i pregled ušiju. To je naročito važno kod pasa koji proizvode više voska ili imaju više dlake unutar uha:
- ako se unutrašnjost uha vašeg psa čini prljavom, očistite je sa štapićem za uši natopljenim u mineralno ulje. Uška psa je osjetljiva, stoga dozvolite veterinaru da detaljno obavi pregled.
Nemojte prečesto ili preduboko čistiti pseće uši jer to može izazvati iritaciju i NIKADA nemojte gurati nešto u ušni kanal svog psa.
- ako vaš pas ima dlačice u uhu, svakih ih par tjedana vi ili pseći frizer, podrežite kako biste spriječili njihovo petljanje.
Mokro uho?
Ako niste pažljivi, često kupanje i plivanje može dovesti do iritacije i infekcije. Kako bi se to spriječilo, prije kupanja stavite malo vatice psu u uši, te ih svakako dobro i nježno posušite nakon bilo kakvog doticaja s vodom.
Ako je vaš pas sklon infekcijama unutarnjeg uha, ulijte malo tekućine namijenjene čišćenju ušnih kanala. Tekućine je moguće nabaviti u svim bolje opremljenim dućanima za kućne ljubimce.
Znakovi opasnosti
Ako primijetite neke od sljedećih simptoma, kontaktirajte veterinara:
- Curenje tekućine iz uha
- Ružan miris
- Crvenilo
- Natečenost
- Suha koža
- Gubitak dlake
Također imajte na umu da smeđi ili crni vosak, i tamni - poput zrna kave, su klasični primjeri mikroskopskih grinja. Jedino vam veterinar može to potvrditi i pomoći, pa nemojte odgađati s pregledom.