Foto: Shutterstock
NE SAMO da su slatki i mazni, nego je većini malenih pasmina pasa jedini zadatak - prijateljevanje s ljudima. Ne treba im mnogo mjesta i ne jedu mnogo pa nije ni čudo što postaju sve popularnije.
Prehrana
Kod malih se pasmina naglasak u prehrani stavlja na kvalitetu umjesto na kvantitetu. Obično nemaju veliki apetit, ali znaju imati osjetljivu probavu.
1. Potražite hranu koja ima veliki udio mesa i proteina.
2. S obzirom na to da su male pasmine generalno dugovječnije, ljubimca hranite hranom bogatom antioksidansima kako biste mu očuvali imunitet i produžili životni vijek.
3. Male su pasmine česti sklone pretilosti pa pazite da vašem ljubimcu ne dajete previše hrane kako se ne bi počeo imati problema s težinom.
4. Neki pripadnici ovih pasmina imaju probleme sa zubima pa im nabavite i hranu koja služi za čišćenje zubi.
Trening
Većina malih pasmina zadovoljit će se drijemanjem u vašem krilu, ali ponekad ipak vole fizičke i mentalne izazove. Često se radi o vrlo inteligentnima psima koje se lako dresira.
1. Mentalno stimulirajte vašeg ljubimca učenjem osnovnih naredbi.
2. Učenje novih trikova, napredna dresura i agility trening malenom će se psu vjerojatno vrlo svidjeti.
3. Nagrađujte ga poslasticama kada dobro odradi što ste mu zadali, ali pazite da se ne radi o hrani visoke nutritivne vrijednosti, ali s malo masnoće.
Vježba
Male se pasmine lako prilagode različitim atmosferama i životnim stilovima. Često ih odabiru ljubitelji životinja koji žive u manjim kućama ili stanovima. S obzirom na to da se takav pas dobro snalazi u malom prostoru, često se zanemaruje činjenica mu je ipak potrebno malo vježbe.
1. Svaki dan ih treba barem prošetati, a po mogućnosti i potaknuti da se istrče.
2. Mnogo aktivnosti na otvorenom pomoći će psu u očuvanju zdravlja i dobre forme.