Zelena anola: Sramežljivi gušter koji može promijeniti boju

Foto: Akvarij.net

GREEN anola (eng.) ili zelena anola (lat. Anolis carolinensis) je vrsta guštera, koja spada u porodicu Iguanidae. Živi na području jugo-istočne Sjeverne Amerike, tropskom djelu Južne Amerike, na Kubi i Karibima. Ova vrsta guštera se često preporučuje početnicima zbog svoje jednostavnosti u držanju i veličine, a ujedno su jako lijepi i zanimljivi gušteri.
 
OPIS
 
Zelena anola je sramežljivi gušter, koji može narasti do 22 cm (mužjaci), dok su ženke nešto manje. Kako i samo ime govori, boja tijela im je zelena, a mužjaci još imaju krijestu ispod brade crvene boje. Krijesta mužjacima služi za udvaranje ženkama i kod sukoba s drugim mužjacima. Na nogama imaju male kandžice, kojima se vješto pridržavaju za grane biljaka. Ove guštere još zovu i američkim kameleonima, jer imaju sposobnost mijenjanja boje tijela (ali ne kao pravi kameleoni) pa tako mogu boju tijela iz žarko zelene promijeniti u smeđu. U zatočeništvu mogu doživjeti 6 i više godina. Osnovna razlika između mužjaka i ženke je u veličini tijela i glave (kod mužjaka je, naravno, veća). Također, spolovi se mogu razlikovati i po većim femoralnim porama, koje se nalaze kraj korijena repa mužjaka. Zbog svoje jednostavnosti i lakoće uzgoja u terariju, anole se često uzgajaju kao hrana za veće guštere i zmije.

DRŽANJE
 
Zelene anole su gušteri koji svoje vrijeme najčešće provode na granama biljaka pa je terarij najbolje tako urediti. Minimalne dimenzije terarija za odrasli par anola bi trebale biti 40x40x60, a terarij mora imati adekvatno napravljen sustav ventilacije. Ne preporučuje se držati više mužjaka u istom terariju, jer su anole teritorijalni gušteri. Za podlogu terarija najbolje je koristiti treset. Kako je već spomenuto da se anole vole penjati po granama biljaka, u terarij je potrebno postaviti puno grana i zelenog bilja, koje će im ujedno pružiti zaklon kada se osjete ugroženo. Ova vrsta guštera je aktivna danju pa stoga moramo u terariju imati adekvatnu UV rasvjetu i druge izvore svjetlosti. Obične žarulje, osim za stvaranje dnevnog svijetla, možemo koristiti kao izvor topline za grijanje terarija. U tom slučaju žarulje unutar terarija potrebno je zaštititi, kako se anole ne bi opekle. Temperatura unutar terarija treba biti oko 22 °C noću i oko 28-30°C danju. Također treba predvidjeti i mjesto za sunčanje gdje temperatura ne smije prelaziti 35°C. Vlagu je potrebno održavati na 60-80 posto. To se postiže redovitim zalijevanjem biljaka u terariju, redovitim prskanjem i postavljanjem posude s vodom u terarij. Period noć-dan bi trebao biti 12-12 u zimskom periodu i 10-14 u ljetnom. Preporučuje se još i hibernacija guštera, na način da im se 2 mjeseca u zimskom periodu spusti temperatura na 18-22°C, a svjetlo smanji na samo 8 sati dnevno.
 
 
HRANA
 
Anole se, kao i većina guštera, hrane insektima (crvi, žohari, cvrčci). Hranu (insekte) se preporuča uzgojiti prije nabavke samog guštera. S vremena na vrijeme dobro im je ponuditi malo pasiranog voća (breskva, banana....). Također, potrebno je koristiti mineralne i vitaminske dodatke prehrani (moja preporuka je Nekton MSA i REP). Anole rijetko piju vodu iz posude pa je potrebno redovito prskanje biljaka u terariju (vodom), kako bi gušter mogao lizati kapljice s lišća ili ih naučiti da piju iz nekakve kapaljke pa se i takav sustav može postaviti u terarij.
 
RAZMNOŽAVANJE
 
Parenje se obično događa nakon 2 mjeseca hibernacijskog perioda. Parenju prethodi mužjakovo zavođenje ženke, kada pokazuje crvenu krijestu ispod brade. Treba osigurati posudu s vlažnim pijeskom ili zemljom dubine 7-8 cm, u koju će ženka položiti jedno ili dva jaja. Ženka ima sposobnost zadržavanja sperme u tijelu pa se leženje jaja može dogoditi svaka 2-5 tjedana u narednih nekoliko mjeseci. Ženke, u vrijeme nošenja jaja, gube dosta kalcija pa je potrebno pojačati dozu unosa kalcija kroz hranu (hranu koju dajemo ženkama češće prašiti odgovarajućim preparatima). Nakon što ženka položi jaja najbolje ih je staviti u inkubator te će se za 40 do 70 dana (ovisno o temperaturi koja treba biti između 25-30°C) izleći mlade anole. Mlade anole su velike samo 5-6 cm. Potrebno ih je prebaciti u poseban terarij, jer ih odrasle anole znaju pojest. Treba paziti, iako su male, ipak znaju biti agresivne jedna prema drugoj. Male anole se lako mogu utopiti u posudi s vodom pa je to najbolje izostaviti u terariju, a vlagu nadoknaditi svakodnevnim prskanjem. Hrana za male anole jednaka je kao i za velike, samo insekti trebaju biti manji tj. u skladu s veličinom guštera.
 
ZAKLJUČAK
 
Anole su jako živahni i brzi gušteri, ali i jako sramežljivi. Preporučuje se što je moguće manje navlačiti ih po rukama. Kao kućni ljubimci su dosta zahvalni gušteri i preporučuju se početnicima. Uživajte u njihovoj igri i lijepim bojama.
 
Izvor: Akvarij.net
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.