ČETVERONOŽNI prijatelji donose mnoštvo radosti u naše živote, ali ponekad može biti teško pobrinuti se da su u sigurnom okolišu. Jedan aspekt koji vlasnici često zanemaruju je potencijalna opasnost koja vreba u nekim sobnim biljkama. Mnoge sobne biljke mogu biti štetne, pa čak i smrtonosne za pse ako ih slučajno konzumiraju. U ovom članku ćemo istražiti neke od najpopularnijih sobnih biljaka koje su stručnjaci portala Rover svrstali među biljke opasne za pse.
Aloe Vera (Aloe Vera)
Iako su neki dijelovi ove biljke sigurni za pse, recimo, gel koji se nalazi u listovima može se koristiti za liječenje posjekotina na koži psa i psi mogu piti sok od aloe vere, žvakanjem same biljke ispuštaju se toksini koji u psu izazivaju proljev i povraćanje.
Bršljan (Hedera spp.)
Razne vrste bršljana sadrže toksin saponin, koji izaziva slinjenje, povraćanje, proljev i bol u trbuhu.
Drvo novca (Crassula ovata)
Drvo novca je popularno zbog svoje otpornosti i sposobnosti da živi do 100 godina, a u psima može izazvati povraćanje, usporiti brzinu otkucaja srca i čak izazvati depresiju.
Difenbahija (Dieffenbachia sp.)
Listovi difenbahije sadrže male, oštre kristale kalcijeva oksalata koji psima iritiraju ušnu šupljinu i dovode do bubrenja jezika i usta. U težim slučajevima ovo može dovesti do problema s disanjem i na kraju do smrti.
Filodendron (Philodendron sp.)
Slično difenbahiji, filodendron također sadrži kalcijeve oksalate koji iritiraju usnu šupljinu i izazivaju probleme s disanjem.
Zlatni puzavac (Epipremnum aureum)
Kao i filodendron, zlatni puzavac je tropska biljka koja ne zahtijeva puno njege, ali psima iritira usnu šupljinu i dovodi do problema s disanjem.
Cikas palma (Cycas revoluta)
Svaki dio ove biljke, od korijena i sjemena do lišća, izrazito je toksičan za pse. Izaziva povraćanje i proljev, a u težim slučajevima može dovesti do napadaja, letargije i zatajenja jetre.
Zamija (Zamioculcas zamiifolia)
Ova biljka u psima izaziva povraćanje i proljev, a uz to sadrži kalcijeve oksalate koji iritiraju usnu šupljinu i dovode do problema s disanjem.
Caladium (Caladium sp.)
Biljka Caladium je favorit mnogih zbog prekrasnog, šarenog lišća, no otrovna je za pse ako je slučajno pojedu. Izaziva bubrenje usne šupljinu, probleme s disanjem i ponekad smrt.
Drvo života (Dracaena fragrans)
Drvo života, u slučaju da pojedu dio biljke, psima može izazvati povraćanje i povraćanje krvi. Osim toga, zbog toksina saponina može dovesti do gubitka apetita i depresije.
Sobna šparoga (Asparagus setaceus)
Malo tko zna da je sobna šparoga u srodstvu s ljiljanima, što znači da je jednako toksična za pse. U slučaju konzumacije izaziva povraćanje i proljev, ali i sam dodir može dovesti do iritacije kože.
Pustinjska ruža (Adenium obesum)
Pustinjska ruža je prekrasna biljka, ali u psima izaziva povraćanje, proljev, depresiju, probleme sa srcem i u težim slučajevima smrt.
Rajska ptica (Strelitzia)
Rajska ptica je popularna zbog prekrasnog lišća i cvijeća, ali ako je pas pojede, može izazvati povraćanje, mučninu i pospanost u roku od 20 minuta.
Spatifilum (Spathiphyllum)
Spatifilum je omiljen među obožavateljima minimalističkog dekora, ali u psima izaziva slinjenje, probleme s disanjem i gutanjem.
Aglaonema (Aglaonema)
Aglaonema je zimzelena biljka odlična za sobe koje nemaju puno svjetla, ali otrovna je za pse. U psima izaziva bol i bubrenje u usnoj šupljini, povraćanje, probleme s gutanjem i disanjem.