Bjeloglavi sup Grif koji živi na Plavniku spašen nakon neuspješnog prvog leta

Foto: Press

Mladi bjeloglavi sup Grif (kojeg u sklopu projekta LIFE SUPport putem kamere na gnijezdu prate od izlijeganja) se polovicom srpnja odlučio vinuti iz svog gnijezda na litici kvarnerskog otoka Plavnika.

Međutim, njegov prvi let nažalost nije bio uspješan i završio je u moru. Grif je spašen od utapanja zahvaljujući brzoj intervenciji djelatnika Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu. U oporavilištu je proveo gotovo mjesec dana, a nakon što su veterinarski nalazi pokazali da je ptica u dobrom stanju, Grif je jučer u večernjim satima vraćen u prirodu.

Bjeloglavog supa Grifa, imenovanog u javnoj akciji uz sudjelovanje mnogih ljubitelja prirode, stručnjaci okupljeni oko partnerstva u sklopu projekta LIFE SUPport prate još od trenutka kada je krajem veljače njegova mama Inge položila jaje na litici kvarnerskog otoka Plavnika.

Zahvaljujući kameri Javne ustanove Priroda postavljenoj pored gnijezda, volonterke Iva Macan i Veronika Bencerić svakodnevno su pažljivo pregledavale snimke i izdvajale sve ključne trenutke u razvoju ovog mladog supa, predstavnika posljednje vrste strvinara u Hrvatskoj.

Prve mjesece života provodio na strmoj litici

Grif se uspješno izlegao iz jaja nakon dva mjeseca inkubacije te je prve mjesece života provodio na strmoj litici, uz kontinuiranu skrb oba roditelja, mame Inge i tate Dagmara koji su neumorno hranili svog ptića jedinca. On se već u razdoblju odrastanja suočavao s prvim prijetnjama koje dolaze od nas ljudi. Buka koja dopire s različitih plovila, čiji su vlasnici ili samo korisnici uglavnom nesvjesni svog utjecaja na ptiće i njihove roditelje, pticama izaziva nepotreban stres.

Grif je do ljeta narastao i redovno vježbao svoja krila za prvi let, pa se polovicom srpnja odlučio vinuti s litice. Međutim, njegov prvi let nažalost nije bio uspješan. Grif je spašen od utapanja zahvaljujući brzoj intervenciji djelatnika Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove Beli na otoku Cresu.

“U oporavilištu je proveo gotovo mjesec dana, a nakon što su veterinarski nalazi pokazali da je ptica u dobrom stanju, odlučeno je da se Grif vraća u prirodu. To se i dogodilo jučer u večernjim satima kada je Grif s još jednim mladim supom vraćen u prirodu”, kaže Tomislav Bandera Anić iz creskog oporavilišta.

“Nadamo se da će Grif uspješno savladati sva buduća iskušenja u životu i doživjeti godine u kojima će se i on jednog dana moći brinuti o svojim potomcima na liticama kvarnerskih otoka, već nadaleko poznatim po svojim pernatim stanovnicima”, kaže Dubravko Dender, voditelj projekta LIFE SUPport.

Glavna zadaća projekta

Upravo je uklanjanje prijetnje uznemiravanja bjeloglavih supova na gnijezdima jedna od glavnih zadaća projekta LIFE SUPport, koja se u najvećoj mjeri ostvaruje aktivnostima SUPpatrole.

Svakodnevnim obilaženjem projektnog područja u ljetnim mjesecima SUPpatrola će u godinama trajanja projekta biti produžena ruka Tomislavu Banderi Aniću i Dariji Martinčić, djelatnicima Centra za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove Beli iz Belog na Cresu. Predani volonteri - Antonio Čanadi, Stella Jud, Stjepan Gržančić, Mateja Gašparec i Caroline Herman - do sada su plovilom obišli više od 300 morskih milja na području kvarnerskih otoka (istočni dio Cresa, jugoistočni dio Krka, Prvić i Plavnik), informirajući nautičare o važnosti održavanja mira u blizini gnijezda supova, što se u velikoj mjeri postiže i održavanjem udaljenosti od 80 m od obale.

Zanimljivo je da rezultati istraživanja lokalnog javnog mnijenja, provedenog u sklopu projekta LIFE SUPport, pokazuju izrazito visok stupanj spremnosti turističkih operatera (njih čak 91 posto!) da pouče druge o primjerenom ponašanju u blizini supova. Također, vrlo visok postotak (95%) ispitanih turističkih operatera zna da buka s plovila može uznemiriti ptice. 

"Ovim putem pozivaju se svi iznajmljivači različitih vrsta plovila, pa i onih manjih poput jet ski i dr., da se jave na email adresu sup-patrola@biom.hr kako bi mogli dobiti posebno tiskane dvojezične brošure koje potom mogu dijeliti svojim turistima s ciljem prevencije negativnog utjecaja na ptice koje su postale svojevrsna turistička atrakcija Kvarnera. Na taj način i sami mogu doprinijeti očuvanju bjeloglavog supa u Hrvatskoj", naglašavaju.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.