USPRKOS "ljudskim" slušnim sposobnostima za tumačenje zvukova govora, psi ne čuju suptilne razlike između riječi na način na koji to ljudi rade, otkrio je tim znanstvenika, piše CNN.
Riječi se sastoje od zvukova govora, koji, ako se promijene, mijenjaju cijelo značenje. Naprimjer, pas se može pretvoriti u kas.
Istraživači sa Sveučilišta Eötvös Loránd u Budimpešti mjerili su moždanu aktivnost pasa tehnikom zvanom elektroencefalografija, koja je uključivala lijepljenje elektroda na glave životinja.
Stručnjaci su otkrili da psi, koji nisu posebno obučeni za eksperiment, mogu brzo i jasno razlikovati poznate riječi s uputama i vrlo različite besmislene riječi.
"Aktivnost mozga je drugačija kada slušaju upute, koje znaju, i vrlo različite besmislene riječi, što znači da psi prepoznaju te riječi", rekla je autorica studije Lilla Magyari.
Vlasnički psi su imali elektrode pričvršćene na glavu i puštali su im niz riječi dok se mjerila aktivnost mozga.
Međutim, životinje nisu obraćale pažnju na male razlike između poznatih riječi i besmislenih riječi sličnog zvuka. Umjesto toga, subjekti koji se bave proučavanjem pasa obradili su ih kao istu riječ, rekla je Magyari.
Psi su poznati po svojim slušnim sposobnostima i sposobnosti da dobro čuju riječi i zvukove, rekla je Magyari, te da mogu razlikovati zvukove govora.
"Međutim, čini se da oni zapravo ne obraćaju pažnju na sve zvukove govora", rekla je dodajući da bi daljnja istraživanja mogla objasniti zašto.
Magyari je rekla da je studija također potvrdila da psi zapravo slušaju ljudski govor, kako je sugerirano u prethodnim studijama i ne reagiraju samo na poznate ljude ili govor tijela.
"To zaista pokazuje da psi mogu razlikovati riječi koje znaju od besmislenih riječi", rekla je ona, ističući da su vlasnički psi zabilježili aktivnost mozga čak i kada slušaju upute izgovorene nepoznatim glasom, izgovorenim kroz zvučnik.