Morska mjesečina (Pelagia noctiluca), poznata i kao svjetleća meduza ili vatrena meduza, jedan je od najupečatljivijih stanovnika Jadranskog mora. Ova meduza privlači pažnju svojim svjetlucavim izgledom i fascinantnim biološkim osobinama, ali može predstavljati i neugodan susret za kupače.
Prepoznatljiva je po svom ružičastom ili ljubičastom tijelu koje svijetli u mraku, što joj je donijelo nadimak svjetleća meduza tj. morska mjesečina. Njeno tijelo, ili zvono, može narasti do 10 centimetara u promjeru, a ima duge, tanke tentakule koje mogu doseći i do nekoliko metara. Tentakule su prekrivene žarnim stanicama koje koriste za hvatanje plijena i obranu.
Jedna od najfascinantnijih karakteristika ove meduze je njena sposobnost bioluminiscencije – emitiranja svjetla. Ova osobina pomaže meduzi u različitim aspektima njenog života, uključujući obranu od predatora i privlačenje plijena. Bioluminiscencija je posebno vidljiva noću, kada meduza proizvodi prekrasne svjetlosne efekte koji osvjetljavaju tamne morske dubine.
Susret s ovom meduzom može biti bolan zbog njenog uboda. Njeni žarni tentakuli ispuštaju otrov koji može uzrokovati iritaciju kože, bol, crvenilo, a ponekad i ozbiljnije alergijske reakcije kod osjetljivih osoba. Ubod ove meduze može biti neugodan, ali rijetko je opasan po život.
Što učiniti u slučaju uboda?
- Isperite mjesto uboda morskom vodom - izbjegavajte slatku vodu jer može aktivirati preostale nematociste.
- Nemojte trljati područje uboda - to može pogoršati stanje.
- Primijenite ocat ili razrijeđeni alkohol - ovo može neutralizirati toksine.
- Potražite medicinsku pomoć - ako su simptomi ozbiljni ili se stanje pogorša.
U Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu kažu da kupači trenutno javljaju da se morska mjesečina pojavljuje na potezu od Dubrovnika do Istre.