Foto: www.123rf.com
SARLOŠKI vučji pas relativno je nova pasmina nastala u Nizozemskoj, od strane Međunarodne kinološke organizacije (FCI) priznata tek 1981. godine.
Ime je dobila po Leendertu Saarloosu, utemeljitelju pasmine koji je sa stvaranjem iste krenuo početkom dvadesetog stoljeća i to križanjem arktičke vučice i njemačkog ovčara. Budući da je prvo dobiveno štene brzo uginulo, u drugom pokušaju njemački ovčar križan je s europskom vučicom.
Pišući o pasmini andreaundpeter.de navodi kako je tijekom nekoliko parenja dobiveno 28 štenaca, od koji je njih tri odabrano za daljnji uzgoj.
Cilj je bio stvoriti izdržljivog i zdravog psa čuvara u čemu Saarloos nije uspio jer je pasmina od vučice dobila njezinu plahost. Tako se sarloške vučje pse umjesto za rad u policiji koristilo ih se kao pse tragače i vodiče slijepih.
Sarloški vučji pas kao ljubimac?
Pišući o pasmini kao ljubimcima uzgajivači napominju kako će se svi koji nabavljaju sarloške vučje pse kao zamjenu za vuka vrlo brzo razočarati. Pogotovo, "macho" tipovi koji se nadaju da će imova pasmina poboljšati "opasan" imidž.
Kad su socijalizacija i odgoj u pitanju sve što vrijedi za čehoslovačkog vučjeg psa, sibirskog haskija i aljaškog malamuta vrijedi i za ovu pasminu.
Pravilno socijalizirane pse vlasnici opisuju kao prijateljski raspoložene i izuzetno vezane za ljude s kojima žive, dok su prema ljudima koje ne znaju suzdržani.
Traže puno kretanja, vole se igrati i s drugim psima, a ono vučje u njima navodi ih da izbjegavaju sukobe. Upravo zato ih se koristilo kao pse vodiče slijepih.
Kao i većina nesocijaliziranih i zanemarenih pasa i kod njih se može javiti agresija, ali za to nije kriv pas, već neodgovoran vlasnik. Ukratko, iako je nastao križanjem s vukom to nije vuk, već pas kao i svaki drugi.
Zanimljivosti o pasminama pasa
Čehoslovački vučji pas
Tosa inu
Bernski planinski pas
Cavalier King Charles španijel