Tražite ljubimca koji je simpatičan, a nije previše zahtjevan? Dajte šansu čančarama

Foto: Zlatko Dujmić/Leina farma kornjača

KOPNENE kornjače su simbol dugovječnosti i izdržljivosti, a uz to su i savršeni kućni ljubimci za sve one koji nisu zainteresirani za mačke ili pse. Osim što briga za njih nije previše zahtjevna, ovi simpatični gmazovi osvojit će vas na prvu.

U razgovoru sa Zlatkom Dujmićem, vlasnikom Leine farme kornjača, koja se nalazi u Sesvetama, naučili smo nešto više o obrubljenim i običnim čančarama - dvije vrste kopnenih kornjača, endemičnih na području Europe.

Zlatko Dujmić i Tristan

Kako je sve počelo?

Prvi koraci obitelji Dujmić u svijetu kopnenih kornjača bili su skromni. Cijela priča započela je kada je Zlatkova kći Lea poželjela imati kućnog ljubimca.

Budući da se djeca ne mogu samostalno brinuti o životinjama, Zlatko je tražio ljubimca koji nije previše zahtjevan kako bi brigu o ljubimcu mogao uskladiti s putovanjima i poslovnim obavezama. Izbor je pao na kopnene kornjače čančare. Obitelj je prvotno nabavila tri čančare koje su držali u vrtu.

"Kako su dani prolazili, počeo sam se vezati i zaljubljivati u ta samozatajna i posebna bića", kaže Zlatko. "Kako je ljubav rasla, tako se postupno povećavao i broj jedinki. U jednom trenutku dogodila se situacija i prilika tijekom koje mi je gospodin Bože, koji se također bavio uzgojem, ustupio sve kornjače sa svoje farme. To je bio ogroman iskorak i ovim putem mu zahvaljujem još jednom i pozdravljam ga."

Leina farma kornjača pokrenuta je 2020. godine, nakon što je Zlatko dobio dopuštenje nadležnog ministarstva za uzgoj i službeno postao uzgajivač.

S obzirom na to da se u Hrvatskoj ne organiziraju ozbiljne izložbe kornjača, Zlatko svoje čančare povremeno predstavlja na izložbama drugih životinja.

Izazovi u uzgoju

Iako čančare nisu zahtjevni ljubimci, njihov uzgoj ne dolazi bez izazova. Farma trenutačno broji više od 130 odraslih jedinki, koje dnevno mogu pojesti do 40 kilograma trave. Najveći problem predstavljaju ljetne suše, kada dolazi do nestašice biljaka kojima se kornjače hrane.

"Onda nam pomažu susjedi i OPG-ovi, kod kojih nabavljamo dosta hrane za naše kornjače", kaže vlasnik farme.

Drugi problem je pronalaženje adekvatne veterinarske njege, jer kornjače spadaju u egzotične kućne ljubimce.

"Može se pronaći svega par veterina koje se odlično ili jako dobro razumiju u kornjače. Imao sam sreću da sam kroz uzgoj upoznao nekoliko mladih ljudi s velikim iskustvom i znanjem (neki od njih su veterinari i doktori) koji su strastveni ljubitelji gmazova i od malih nogu su odrastali uz razne gmazove, pa tako i kornjače. Bili su voljni prenijeti svoje znanje", ističe Zlatko.

Tko su stanari Leine farme?

Na farmi žive dvije vrste kopnenih kornjača: obična čančara (Testudo hermanni) i obrubljena čančara (Testudo marginata).

Od 130 jedinki, najstarija je ženka koja ima 28 godina. Prije nego što je došla na farmu, najstarije kornjače bile su obrubljene čančare Tristan i Izolda, koje trenutačno imaju 26 godina. Tristan i Izolda bili su poklon kolege uzgajivača koji je Zlatka pronašao na internetu.

Tristan

"Tristan i Izolda su mi jedan od najdražih poklona u životu. Taj par za mene je neprocjenjiv i ima posebno mjesto u mom srcu", ponosno kaže Zlatko.

Karakteristike i uvjeti držanja običnih i obrubljenih čančara

Obične čančare (Testudo hermanni) endemična su vrsta na prostoru Hercegovine, Srbije, Bugarske, Grčke i Hrvatske. U Hrvatskoj su zaštićena vrsta te se najviše protežu kroz Dalmaciju i Istru. Postoji i zapadna varijanta običnih čančara, koje žive na prostoru Italije, Španjolske, Sardinije i Francuske.

Obrubljene čančare (Testudo marginata) dvostruko su veće od običnih čančara i smatraju se najvećom europskom kopnenom kornjačom. Žive na prostoru Grčke, Albanije, Italije i južne Europe. Imaju karakterističan i lijep zaobljeni oklop, koji uzgajivači nazivaju "suknjica". Iako obrubljene čančare žive na većoj nadmorskoj visini, drže se u sličnim uvjetima kao i obične čančare.

"Obje vrste su biljožderi koji se hrane samoniklim korijenjem, poput maslačka, djeteline, trputca, slaka, sljeza, čuvarkuće, opuncije, cvijeta maćuhice, latica ruže, lista vinove loze i sl.", kaže Zlatko. Osim toga, obje vrste su samozatajne i mirne, zbog čega imaju umirujući učinak na ljude. No mogu biti glasne tijekom sezone parenja.

Što se tiče uvjeta držanja, treba im dovoljno prostora. Ako se nalaze u vrtu, trebaju im se osigurati skrovišta, pojilice i hrana. Ako se drže u zatvorenom prostoru, odnosno u "umjetnim" uvjetima, potreban im je što veći terarij, UVA i UVB lampa, zemljana podloga koja se sastoji ili od zemlje ili od kokosovih vlakana, skrovište te posudice za vodu i hranu.

Važno je napomenuti da kornjače ne smiju jesti voće i povrće, jer njihov metabolizam ne podnosi takvu prehranu. Nepravilna prehrana može dovesti do nastanka piramidalnog oklopa, ali i do otkazivanja bubrega, jetre te ostalih organa.

Kako se kornjače pripremaju za hibernaciju?

Hibernacija je ključan dio života kopnenih kornjača. Priprema za zimski san započinje tijekom ljeta, kada se kornjače hrane raznolikom i kvalitetnom prehranom kako bi prikupile dovoljno energije za zimski san. Početak hibernacije obično počinje u studenom, no sve ovisi o vremenskim uvjetima i temperaturi. Idealna temperatura za hibernaciju je između 5 i 10°C, no kornjače mogu podnijeti i niže temperature.

"Hibernaciju osiguravamo tako da kornjače imaju kućice bez dna u kojima razrahlimo zemlju da se lakše ukopaju", objašnjava Zlatko. "Nakon ukopavanja prekrijemo ih slojem lišća visine oko 40 cm, zbog bolje izolacije, a ujedno i vlage koja im je potrebna radi hidratacije.

"Za vrijeme hibernacije, kornjače iz nekoliko razloga mogu izlaziti na površinu. Prvi i najčešći razlog je ako im je potrebna pomoć, a drugi ako je došlo do naglog skoka temperature pa ih to zbuni jer se one ravnaju i funkcioniraju ovisno o temperaturi. Ako se kornjača nalazi u 'umjetnim' uvjetima, onda ne ide u hibernaciju."

Što bi potencijalni vlasnici trebali znati?

Zlatko upozorava da kornjače nisu ljubimci za svakoga. Iako je briga o njima relativno jednostavna, istovremeno je dugoročna zbog životnog vijeka ovih životinja - čančare u prosjeku žive 50-70 godina, a neke i duže, ovisno o uvjetima u kojima žive.

Isto tako, važno je da potencijalni vlasnici nabavljaju kornjače od registriranih uzgajivača, koji će uz kornjaču predati i dokumentaciju od nadležnog ministarstva. Čančare su strogo zaštićene, a uzimanje iz prirode dolazi uz ogromne kazne.

Kako biste doznali jesu li čančare vaši idealni ljubimci, proučite Lein priručnik za kornjače. Rad Leine farme kornjača možete pratiti na Facebooku, Instagramu, TikToku i YouTubeu te na web-stranici farme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.