AKO vi sami ne volite da po vama pada kiša, zbog čega očekujete da će vaš pas biti drugačiji? Nakon godina pripitomljavanja, života na mekanim psećim krevetima i večere točno u 6 sati, ne iznenađuje da neki psi više vole da im šape ostanu suhe.
Naravno, dok neki psi jednostavno ne vole mokru okolinu, drugi pate od puno ozbiljnijeg problema kao što je fobija od munja i gromova. Prije nego što nagovorite psa na izlazak na kišu, važno je znati razliku.
Psi koji se boje munja i grmljavine uglavnom osjete kada se približava loše vrijeme, čak i nekoliko sati ranije, pa se mogu skrivati po kući ili penjati po vlasnicima. Kako se nevrijeme približava, znakovi postaju gori: pas cvili, slini, mokri nekontrolirano i počinje se ponašati destruktivno.
Nije uvijek jasno što točno izaziva strah. To može biti promjena tlaka, statički elektricitet, svjetlost munje ili jednostavno zvuk vjetra i kiše. Iako se može javiti kod svakog psa, češće je kod ovčara, kao što su njemački ovčar i koli. Ranije negativno iskustvo s bukom i svjetlom može pridonijeti ovakvom ponašanju.
Prisiljavanje psa koji se boji da izađe na kišu samo će pogoršati stvar. Ni kazna nije dobra ideja, a ako ih tješite za vrijeme oluje, samo ćete potaknuti takvo ponašanje. Ako mislite da se vaš pas boji grmljavine, evo kako se nositi s tim.
Ako psa posebno smetaju glasni zvukovi, bljeskovi svjetla ili se boje vatre, velika je vjerojatnost da neće biti sretni za vrijeme oluje. Općenito, strah ovog tipa i percipiranje nepoznatog neprijatelja pokrenut će reakciju bijega u vašeg ljubimca i oni će tražiti malo, ograđeno, sigurno mjesto za skrivanje, nastojeći izgledati što je moguće manje.
To je u redu i trebali biste im omogućiti da to učine, a ne pokušati ih na silu izvući iz skrovišta gdje se osjećaju sigurno. Povremeno, a osobito ako se osjećaju zarobljeni, mačke i psi mogu pokazati obrambenu agresiju pa budite oprezni da vas slučajno ne ozlijede dok ih pokušavate utješiti.
Pokušajte svoj ton glasa zadržati smiren i ujednačen, normalno se ponašajte i tako im pokažite da ne postoji razlog za strah, a to može imati vrlo pozitivan učinak na uplašenog ljubimca.
Ako su vaši ljubimci u kući za vrijeme oluje, znate da su sigurni, iako preplašeni. Pokušajte umanjiti efekte oluje tako što ćete zatvoriti prozore, spustiti rolete i upaliti radio i televiziju te poglasniti zvuk. Dozvolite svom ljubimcu da pronađe mjesto na kojem će se osjećati sigurno i sretno. Neka to mjesto bude dalje od dodatnih stimulansa kao što su djeca ili gosti koji bi se željeli igrati s njim.