Loše vijesti: Nema više opravdanja "moram jesti za dvoje"

Foto: Shutterstock

AKO STE koristili argument da morate jesti za dvoje u trudnoći kako bi mogli uživati u svoj hrani koju ste prije trudnoće izbjegavale u strahu od nakupljanja viška kilograma, sada je gotovo s tim opravdanjem.

Nove studije u području ginekologije i porodništva dokazale su kako gotovo polovica svih trudnica tijekom 9 mjeseci „drugog stanja“ nakupi previše kilograma što može dovesti do zdravstvenih problema za trudnicu i bebu.

Previše nakupljenih kilograma povećava rizik od pretilosti bebe, štoviše bebe se sve češće rađaju prevelike, što je povezano i s komplikacijama pri porodu i povećanom potrebom za carskim rezom.

Žene koje imaju indeks tjelesne mase manji od 18,5 trebale bi dobiti između 12 i 18 kilograma tijekom trudnoće, žene koje prije trudnoće imaju indeks tjelesne mase između 18,5 i 24,9 savjetuje se da bi bilo najbolje tijekom trudnoće dobiti između 11 i 16 kilograma.

Žene koje su pretile s indeksom tjelesne mase između 25 i 30, bi trebale u trudnoći dobiti između 5 do 9 kilograma. Iako je koli kilogram više iznad ovih granica prihvatljiv, gledajući ovako brojke shvatit ćete kako većina trudnica taj broj poprilično puno premašuje.

Zašto žene dobivaju previše kilograma u trudnoći?

Iako ste sigurno svjesni da izreka da trebate jesti za dvoje doista nije istinita, u trudnoći si žene odluče priuštiti sve male radosti koje inače izbjegavaju u strahu od debljanja. Tu se obično radi o slasticama ili nezdravoj slanoj hrani punoj praznih kalorija.

Koliko bi se trebao povećati unos hrane u trudnoći?

Žene u prvom tromjesečju ne bi trebale uopće povećavati unos kalorija u odnosu na period prije trudnoće, već bi samo dodatnu pažnju trebalo posvetiti što zdravijoj prehrani. Tijekom drugog tromjesečja u dnevni unos bi trebalo uvrstiti 340 kalorija više, a tijekom trećeg tromjesečja dodatnih 450 kalorija. Pritom imajte na umu da je 350 kalorija jedan dodatni obrok od badema, jedne jabuke i jogurta.

Fizička aktivnost

Mnoge trudnice ne vježbaju uopće ili ne vježbaju koliko bi trebale. Ako je trudnoća u redu, ne postoje razlozi zašto ne biste mogli izvoditi prilagođene vježbe tik do samog poroda. Štoviše, liječnici savjetuju trudnice s urednim trudnoćama da bi trebale vježbati najmanje 150 minuta tjedno.

Čini vam se puno? To je svega dvadesetak minuta lagane šetnje dnevno.
Dodatni problem je što žene ne skidaju kilograme nakupljene u prethodnim trudnoćama, već na njih gomilaju nove, što može dovesti do visokog krvnog tlaka i dijabetesa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.