Foto: Shutterstock
SVAKO godišnje doba pogodno je za početak dohrane. I ljeto i jesen kao i proljeće i zima imaju svoje prednosti i mane kada su u pitanju njihovi plodovi. Uostalom, nije pravilo da dohranu morate počinjati s voćkom ili povrćem. Prva kruta hrana vašeg djeteta može biti i smeđa ili slatka riža kao i proso.
No do prvog konkretnog obroka proći će još neko vrijeme.
Kada je dijete spremno…
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje dohranu djeteta s navršenih šest mjeseci a nikako prije 4. mjeseca jer bebin želudac još nema dovoljni enzima za probavu. No ako vaša beba pomno prati kada vi nešto stavljate u usta i čini vam se kao da vam želi oduzeti žlicu iz ruke, ako može samostalno sjediti i držati glavu uspravnu a ima između pet i sedam mjeseci, vrlo vjerojatno je spremno za žličicu.
Ako ne znate otkud uopće početi, probajte odabrati prvu namirnicu s kojom ćete upoznati vaše dijete sa svijetom različitih okusa, mirisa, boja…
Najbolje vrijeme za početak jest kasno ujutro ili rano poslijepodne. Bitno je da dijete nije preumorno i pregladno. Stoga ga, prije prve papice, možete slobodno podojiti ili mu dati zamjensko mlijeko. Na taj način će dijete biti zainteresiranije za istraživanje novoga.
Ritam
Djetetu uvijek nudite jednu namirnicu i to 4 – 7 dana kako bi eventualno uočili reagira li na neku namirnicu (u vidu alergije). Nakon što prođe period isprobavanja jedne namirnice, isprobajte drugu pa treću a zatim (ako nije bilo nikakve reakcije) možete već i miješati okuse.
Primjerice, prvi tjedan dijete isprobava jabuku, drugi tjedan rižu a treći tjedan kombinaciju riža s jabukom.
Zabranjeno
Nemojte soliti djetetu kašice. Vama će se bebine kašice činiti bljutave, no dijete tek upoznaje okuse i njemu će, vjerojatno, ta kašica biti najukusnija na svijetu. Također vrijedi i za šećer. Med nikada nemojte davati djetetu mlađem od godinu dana kao ni suho voće i orašaste plodove. Kravlje mlijeko je veliki alergen i ako je ikako moguće, izbjegnite ga barem u prvoj godini djetetova života.