Foto: Shutterstock
ORGANIZIRANA radna površina u uredu pridonosi učinkovitosti. Slično je i s prostorom za učenje i pisanje domaćih zadaća kod djece. Iako će je djeca možda htjeti pisati u krevetu, osigurajte im kvalitetno radno mjesto te ih potičite da svoje školske zadatke izvršavaju ondje.
Ne treba vam cijela soba, ali trebate izabrati dobro mjesto. Potrebni su vam pisaći stol, stolac i osnovni školski pribor. Bilo bi dobro da je radna površina smještena u mirnu i neprometnu sobu, ali i na mjesto gdje ćete vidjeti što dijete radi.
2. Pazite na osvjetljenje
Ako je moguće, radnu površinu smjestite na mjesto osvijetljeno prirodnom svjetlošću. Pazite da svjetlost dolazi djetetu s lijeve strane ako je dešnjak i obratno. Nabavite i kvalitetnu stolnu lampu.
3. Oprema
Mjesto za učenje i zadaće treba biti opremljeno priborom koji djeci treba - olovke, penkala, papiri, računalo... Iznad stola bilo bi dobro imati ploču (plutenu, drvenu po kojoj se može pisati i sl.) kako bi vaš znatiželjni mališan mogao pisati podsjetnike i važne stvari.
4. Skladištenje
Sav potreban pribor mora negdje stajati. Osigurajte police, ormare, kutije i pregrade kako bi dijete točno znalo gdje mu što stoji. Bilo bi zgodno imati pokretni manji stol na kotačima u kojemu stoji najnužniji pribor i koji se može voziti iz sobe u sobu.
5. Pravilno držanje
Računalo i stolac postavite tako da što je manje moguće opterećuju kralježnicu, ruke i vrat vašeg djeteta. To je osobito važno kod tinejdžera koji se naglo razvijaju pa mogu završiti s većim posljedicama nepravilnoga držanja. Potičite dijete da sjedi uspravno, neka ekran bude u visini očiju. Nabavite stolac koji može mijenjati visinu.