Foto: Shutterstock
Novorođenčad mnogo spava, u prvih nekoliko tjedana sasvim je normalno da beba spava i do 18 sati dnevno, ali najduže tri ili četiri sata u komadu. To je nužna faza za bebu, ali ova uskraćenost sna za roditelje neće dugo trajati.
Za razvoj mozga vrlo su važne faze REM sna kada beba spava lakim i nemirnim snom. Nakon nekoliko tjedana, obično nakon 6. tjedna beba će početi više spavati tijekom noći, a manje tijekom dana, ali će se beba i dalje noću buditi za hranjenje. Kako će beba rasti, tako će se broj sati non-REM sna, odnosno dubokog sna povećavati.
Nakon osmog tjedna neke bebe će čak početi i spavati cijelu noć, no kod većine djece je ipak realnije očekivanje da će prvih nekoliko mjeseci ipak biti noćnih buđenja. Ako je vaš cilj da beba što prije počne spavati cijelu noć, poticanje jasnih navika mora početi odmah.
Kako poticati dobre navike spavanje?
Već nakon šestog tjedna beba može uočiti vaše poticanje navika spavanja.
Prepoznajte znakove da je beba umorna
Od šestog do osmog tjedna beba vjerojatno neće moći biti budna više od dva sata u komadu, a ako čekate duže od toga da bebu stavite na spavanje, ona će biti premorena i sve više nervozna. Spavanje tada postaje pravi izazov.
Najčešći znakovi umora kod malih beba su trljanje očiju, dodirivanje uha, razdražljivost i plač na najmanji podražaj, zijevanje, protezanje, gledanje u prazno, gubljenje interesa za ljude i igračke oko sebe i potpuno umirivanje.
Ako uočite neke od ovih znakova, pokušajte uspavati dijete stavljajući ga u krevetić. Vrlo brzo ćete potpuno instinktivno naučiti prepoznavati spremnost djeteta za odlazak na spavanje.
Učite dijete razliku dnevnog i noćnog sna
Nakon bebinog 2. tjedna počinite ju postepeno učiti razliku između dana i noći.
Tijekom dana
Promijenite odjeću i sebi i meni ujutro, što će signalizirati početak novog dana.
Igrajte se s djetetom tijekom dana.
Neka dnevni podoji ili hranjenja na bočicu budu glasniji, pjevušite i pričajte djetetu.
Spavanje tijekom dana ne bi smjelo biti u potpuno zamračenoj prostoriji jer ćete tako zbuniti dijete. Najbolje je pokušati navikavati dijete na spavanje uz dnevno svjetlost.
Ne izbjegavajte dnevne zvukove, poput perilice rublja, usisavača, radija ili televizije.
Tijekom noći
Ostanite mirni tijekom hranjenja, ne palite svjetlo. Ako je potpuni mrak možete upaliti laganu svjetiljku u susjednoj sobi. Budite tihi, izbjegavajte pjevanje ili pričanje tijekom noćnih podoja. Svakako prije spavanje bebu odjenite u pidžamicu koja označava kraj dana. Sve ovo bi trebalo pomoći da beba shvati da je noć vrijeme za spavanje.
Pružite bebi priliku da se sama uspava
Kada je vrijeme za spavanje stavite bebu u krevetić. Još neko vrijeme ostanite uz nju ako želite, no tada očekujte da ćete morati bdjeti uz krevetić i nakon svakog noćnog buđenja. Ako razbudite dijete tijekom noćnog podoja, ono će se htjeti nastaviti igrati i gugutati, pa će i kasnije očekivati isto.
Naravno, ako želite uspavljivati dijete na rukama, to je vaša odluka, no imajte na umu da ako uvedete takvu rutinu, dijete će ju očekivati svake večeri. Promjene u uspostavljenoj rutini kasnije su mnogo teže i duže traju.
Problemi spavanja
U prva tri mjeseca morat ćete podnijeti mnogo žrtve zbog neispavanih noći, no uz pravilno uvođenje rasporeda spavanja, vrlo brzo ćete imati miran san.