CIJELA Srbija bruji o Marku Dragičeviću i njegovom herojskom potezu. Naime, on je spasio život jednogodišnjem dječaku koji se s majkom vozio u automobilu u Obrenovcu. Dijete se pri povratku od liječnika onesvijestilo zbog febrilnih konvulzija koje su posljedica visokih temperatura i naglog rasta temperature.
Majka je odmah zaustavila automobil i uzela sina u naručje, a onda je naišao drugi automobil, iz kojeg je istrčao Dragičević. Dječak je u tom trenu već prestao disati pa ga je položio na zemlju i počeo mu davati umjetno disanje. Tako je uspio reanimirati dijete do dolaska hitne pomoći.
Febrilne konvulzije uglavnom se događaju kod djece u dobi od šest mjeseci do pet godina. Može ih se prepoznati prema grčenju mišića ruku, nogu i lica, rukama i nogama koje se tresu, ukočenom pogledu, gubitku svijesti, prestanku disanja. Napadaj obično traje kratko, oko tri minute.
Što učiniti za vrijeme napada?
Ostanite pored djeteta i ako možete polegnite ga licem prema dolje na tlo s mekim naslonom ispod glave, okrenutog na bok. Otvorite prozore i rashladite prostoriju. Dijete bi trebalo ubrzo doći svijesti. Nazovite liječnika. Kada dijete dođe sebi, dajte mu nešto za piće i lijek za snižavanje temperature.
Kako pomoći djetetu?
Ako su djeca sklona febrilnim konvulzijama, prilikom bolesti i ako je temperatura visoka preko 38 stupnjeva Celzijevih potrebno je dijete zadržati kod kuće. Djeci treba davati dosta tekućine te redovito kontrolirati i mjeriti temperaturu. Ako temperatura naraste iznad 38.5 stupnjeva Celzijevih, roditelji djetetu trebaju dati čepiće, sirup ili tablete za snižavanje tjelesne temperature.