Evo kako izgraditi skladne odnose među polubraćom i polusestrama

Foto: Shutterstock

Rivalstvo među braćom i sestrama može izazvati napetosti čak i u najskladnijim obiteljima. Kako djeca rastu i razvijaju osjećaj o sebi i svom mjestu u svijetu, određena doza rivalstva među braćom i sestrama očekivana je.

Međutim, situacija može postati složenija kada su u pitanju polubraća i polusestre. Oni često pokazuju veće agresivne sklonosti jer zajednički život pod jednim krovom može brzo dovesti do sukoba. Dodatno, djeca se često prilagođavaju razvodu roditelja te vas vaša djeca možda nerado dijele s novim članovima obitelji.

Je li moguće da se polubraća i polusestre slažu?

Apsolutno, ali to zahtijeva vrijeme, predanost, strpljenje i jasne granice roditelja, piše Marriage.com. Evo nekoliko savjeta kako pomoći polubraći i polusestrama u izgradnji skladnog odnosa.

1. Postavite pravila ponašanja

Dogovorite se s partnerom o standardima ponašanja za svu djecu u kućanstvu. Utvrdite osnovna pravila, poput zabrane fizičkog sukobljavanja te pravila dijeljenja zajedničkih stvari (TV-a, igračaka ili vremena s roditeljima). Komunicirajte ta pravila jasno svim članovima obitelji i dosljedno ih primjenjujte.

2. Budite dobar uzor

Djeca uče promatrajući svoje roditelje. Pokažite primjer međusobnog ponašanja s poštovanjem i ljubaznošću, čak i u izazovnim situacijama. Starija djeca mogu biti pozitivni uzori mlađima.

3. Učite ih dijeljenju i poštovanju

Potičite dijeljenje zajedničkih stvari, ali također naučite djecu poštovanju prema osobnim predmetima drugih. Postavljanje rasporeda za zajedničke resurse može pomoći u izbjegavanju sukoba.

4. Osigurajte privatnost

Djeci, osobito tinejdžerima, treba privatnost. Omogućite vrijeme i prostor za svakog člana obitelji, bilo kroz aktivnosti u njihovim sobama, vani ili na zajedničkim izletima s biološkim roditeljima.

5. Odvojite vrijeme za povezivanje

Organizirajte obiteljske aktivnosti poput zajedničkih obroka, izleta ili večeri društvenih igara. Takve aktivnosti pomažu u stvaranju pozitivnih zajedničkih uspomena i jačanju obiteljskih veza.

6. Ne forsirajte odnose

Nemojte prisiljavati djecu da se druže ili postanu najbolji prijatelji. Potičite međusobno poštovanje i ostavite prostor da se odnosi prirodno razvijaju.

Pomoći polubraći i polusestrama da se slažu nije lak zadatak. Strpljenje, jasno postavljene granice i ljubaznost ključni su za uspješno spajanje nove obitelji.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.