Pedijatrica: Roditelji na hitnu najčešće dolaze zbog temperature, to ih najviše brine

Foto: Pexels

Pedijatrica na odjelu hitne pomoći, dr. Meghan Martin, podijelila je ključne savjete o liječenju groznice kod djece i razjasnila najčešće mitove o visokoj temperaturi i bolestima. Liječnica je naglasila da roditelji često osjećaju paniku kada se suoče s groznicom kod svog djeteta, pogotovo ako je visoka.

"Najčešći razlog zbog kojeg roditelji dovode djecu na hitnu jest groznica", započela je dr. Martin. "Broj na toplomjeru često izaziva najveću zabrinutost."

Jedan od uobičajenih mitova je da temperatura iznad 40°C može uzrokovati oštećenje mozga ili epileptične napade. No, dr. Martin objašnjava da sama groznica ne uzrokuje oštećenje mozga, već da je problem u infekciji.

Što se tiče napadaja ili febrilnih konvulzija, oni se mogu dogoditi pri bilo kojoj temperaturi, a ne samo kad je ona izrazito visoka. Dr. Martin dodaje kako visina temperature ne mora nužno odražavati težinu bolesti. "Na primjer, visoke temperature često su posljedica uobičajenih virusnih infekcija."

@beachgem10 Fevers are a symptom, usually of an infection. They can get really high with viruses like Roseola, Influenza or Adenovirus! We recommend treating with acetaminophen or ibuprofen if the kiddo is uncomfortable and encourage hydration #fever #sick #kid #parents #virus #emergency ♬ original sound - Beachgem10

Dr. Martin naglašava da je groznica zapravo prijatelj našeg tijela jer pomaže u borbi protiv infekcija. Kao prvo, roditelji ne bi trebali paničariti zbog broja na toplomjeru. Umjesto toga, važno je obratiti pozornost na ponašanje djeteta.

"Termometri za uho često nisu precizni"

"Ako dijete ima visoku temperaturu, ali je aktivno i dobro raspoloženo, dovoljno je osigurati mu hidrataciju. Ako je dijete malaksalo, nelagodno ili ne pije dovoljno tekućine, možete mu dati ibuprofen ili paracetamol", dodala je doktorica.

Dr. Martin također upozorava na skupe termometre za uho koji često nisu precizni. Umjesto toga, preporučuje jednostavne digitalne termometre, a za mlađu djecu najbolja opcija je rektalno mjerenje temperature. Kod starije djece, temperatura se može mjeriti ispod pazuha.

Kada potražiti hitnu pomoć?

"Ne postoji temperatura koja automatski znači odlazak na hitnu," objašnjava dr. Martin. "Ako vaše dijete ima groznicu, a uz to teško diše, dehidrira, ne reagira ili se čini ozbiljno bolesnim, tada je vrijeme za odlazak liječniku."

Za zdravu djecu bez dodatnih rizičnih faktora pravilo je jednostavno:

  • Ako su dobro i aktivni, ponudite im tekućinu.
  • Ako su nelagodni, ponudite im tekućinu i lijek za snižavanje temperature.
  • Ako izgledaju loše, imaju poteškoće s disanjem ili druge ozbiljne simptome, posjetite liječnika.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.