USKORO počinje nova školska godina, a roditelje, između ostaloga, čeka kupnja školske torbe. Fizijatrica i mama Danijela Rašić Markota zato nam je odlučila objasniti na što bismo trebali obratiti pozornost prilikom kupnje torbe za svog školarca.
''Roditelji bi trebali paziti na veličinu i težinu torbe, da je ergonomski oblikovana i od kvalitetnog materijala. Poželjno je da ima dovoljno odjeljaka i džepova kako bi se omogućilo organiziranje školskih stvari i ravnomjerno raspoređivanje tereta'', objašnjava fizijatrica.
Također dodaje kako bi svaka školska torba trebala imati reflektirajuće oznake na sebi koje osiguravaju dobru vidljivost u mraku kako bi djeca bila sigurna kao pješaci u prometu.
Vrlo je važna i sama težina torbe. Kako navodi Rašić Markota, po njezinom mišljenju školska torba ne bi trebala prelaziti 10 do 15 posto težine djeteta. "Nažalost, teške torbe globalni su problem, prepoznat u mnogim zemljama svijeta te se nadam da će se u budućnosti sve više poduzimati mjere da se smanje navedene problemi'', smatra fizijatrica.
U slučaju da dijete nosi neadekvatnu školsku torbu, bez obzira na to je li riječ o njezinom obliku, materijalu ili težini, posljedice mogu biti opasne.
''Neodgovarajuća torba može imati utjecaj na cjelokupnu posturu tijela, odnosno na držanje djeteta, nepravilno opterećenje, može se javiti nelagoda prilikom nošenja, narušavanje ravnoteže i slično. Sve navedeno može dovesti do bolova u ramenima, donjem dijelu leđa, kao i u ostalim dijelovima mišićno-koštanog sustava, umora i iscrpljenosti'', zaključuje.