Foto: Pinterest
RODITELJI čije je dijete imalo klasičan laringitis vjerojatno već u samom naslovu prepoznaju baš te simptome - lavlji kašalj, hroptanje, hvatanje zraka, iz grla škripi, a dijete vjerojatno u još većoj panici nego roditelj počinje plakati i samim time još više naglašava spomenute simptome. Riječ je o klasičnom laringitisu, odnosno upali glasnica i dušnika. Ništa strašno, kažu doktori, i doista - nije riječ o nekoj velikoj bolesti, ali ako ste ikada imali priliku čuti taj lavlji kašalj vjerojatno ste i sami počeli paničariti. Pogotovo, ako ste, unatoč tome što nije riječ o "velikoj" bolesti, u sred noći završavali na hitnoj kako bi dijete dobilo injekciju kojom će se upala u kratkom roku malo smiriti i omogućiti bolju prohodnost natečenih glasnica.
Ovu vrstu virusnog laringitisa nazivaju subglotični laringitis - a riječ je u skupu simptoma koji su najčešće uzrokovani infekcijom sluznice na području oko glasnica i dušnika koji tijekom upale otiču i tako sužavaju dišne puteve. Lavlji kašalj je zapravo promukli kašalj, kašalj kojeg zovu i pseći kašalj, a nastaje jer je grlo suženo, teža je prohodnost zraka te se kašljem izaziva vibracija okolnih struktura u grlu.
Laringitis se uglavnom liječi antialergijskim lijekom (najčešće Rinolan), a ponekad čak ni njim već se preporučuje inhaliranje dišnih puteva, parenje u kupaonici ili izlaskom na svježi zrak. Važno je da se glasnice i nosić pročiste kako bi zrak mogao lakše ulaziti.
No, postoji naravno i upozorenje da slične simptome mogu imati i neke znatno opasnije upale gornjih dišnih puteva pa je svakako preporučljivo ukoliko dijete ovako otežano diše i kašlje savjetovati se s liječnikom.
Noćna lavlja rika
Svi navedeni simptomi najčešće se, i to u velikoj većini slučajeva, javljaju noću - i to uglavnom tijekom proljeća i jeseni. To je zapravo tipična dječja bolest koja se javlja kod djece u starosti od 3 mjeseca do 6 godina i češća je kod muške nego kod ženske djece.
S obzirom da se simptomi kreću noću, panika je uvijek tim veća - i kod djeca i kod roditelja. Dijete koje uhvati virusni laringitis iznenada počinje kašljati te se budi u panici, a kako panika raste tako se glasnice još brže zatvaraju i kašalj s gušenje i hvatanjem zraka postaju sve jači. Roditelji bi stoga prvo trebali pokušati smiriti dijete, kako bi smirili njegovo disanje, a potom krenuti s "liječenjem". Ukoliko nemate baby inhalator, a vidite da je djetetov nosić također začepljen - što svakako dodatno pogoršava cijelu situaciju, dobro naparite kupaonicu ako je ikako moguće. Tako će para brže rastvoriti nosić i smanjiti otok, a dok se kupaonica pari, ukoliko imate mogućnost (balkon/terasa/dvorište), utoplite dijete i izvedite ga na svježi zrak. Tako će dijete lakše doći do zraka i prije se umiriti.
Ukoliko pak već imate u kući Rinolan, jer su vam ove lavlje brige već poznate, uz sve navedeno dajte djetetu i žličicu tog lijeka.
Laringitis obično ne prati povišena temperatura pa samim time ne treba nikakav lijek. Dovoljno je umiriti dijete te ako njegovo disanje postane bolje vratite ga na spavanje u povišenom položaju kako bi mu dišni putevi bili prohodniji.
Kada rika postaje frkovita?
S obzirom da ova naoko bezazlena bolest može postati opasna, valja istaknuti te strašnije simptome. Ukoliko dijete plače još je i dobro jer ako dijete u hvatanju zraka odbija ispustiti bilo kakav zvuk počnite brinuti. Ako se djetetu pritom jako nadimaju prsa i šire nosnice u hvatanju zraka, ukoliko temperatura naraste na više od 38,5, ukoliko dijete odbija popiti bilo što (za glasnice je tada najbolja prohladna, a ne topla tekućina) odmah poduzmite nešto - zrak, odvlaživanje, ili ako baš zaista ne znate kako mu pomoći, odite na hitnu i dobit ćete injekciju koja će vrlo brzo smiriti simptome.