Foto: 123rf
PREMA istraživanju Ecology Center-a, svaka peta igračka sadrži olovo koje je otrovno i šteti nervnom sustavu. Štetne plastične igračke pak otpuštaju takozvane globalne migracije, odnosno u dodiru sa slinom ili znojem ispuštaju otrovne i kancerogene kemikalije.
Uzroci zbog kojih je neka igračka označena kao opasna su razni, a odnose se na kemijski sastav, mogućnost od zadobivanja povreda, opekotina, gušenja, davljenja…
Otrovne kemikalije koje se ne bi smjele pojavljivati u dječjim proizvodima su: brom, živa, olovo, kadmij, antimon, arsen, krom, kobalt, živa, nikal, kositar... Te tvari su alergene, kancerogene ili mogu imati drugi štetni utjecaj na zdravlje, ovisno o koncentraciji i razini izloženosti.
Sastojci od kojih su izrađene igračke, trebali bi biti navedeni na etiketi.
Provjerite tko je proizvođač i uvoznik igračke.
Birajte pouzdane i provjerene proizvođače i uvoznike igračaka.
Izbjegavajte PVC.
Sjajna supstanca koja se nalazi na većini dodataka na odjeći je polivinil-klorid, ili poznatije - PVC.
PVC se izrađuje od ostataka plastike i može sadržavati ftalate, supstance koje se dodaju plastici da bi bila fleksibilnija, a na ljude djeluju kao azbest. Dječje igračke koje su napravljene od PVC-a su zabranjene u Europi, a u Americi su ih neke kompanije prestale dobrovoljno proizvoditi. Pa, ipak, igračke napravljene od PVC-a se i dalje masovno proizvode u Kini.
Uvijek tražite oznaku reciklaže za PVC (V3), pa ćete znati jesu li igračke napravljene od nje ili nisu.
Iako roditelji vjeruju drvenim igračkama, opasne tvari mogu se naći i u njima i to: PAU, nonilfenol, nikal, formaldehid, organski spojevi s kositrom.
Boje i krede netoksične su ako se na etiketi nalazi oznaka ASTM D-4236.
Kada kupujete igračku, tražite certifikat na kojem stoji zemlja podrijetla te oznaka „tested“ da je proizvod odobrila agencija za provjeru kvalitete.