Što napraviti kada beba štuca i kako spriječiti ovu pojavu u budućnosti?

Foto: Pixabay

RODITELJE pojava štucanja može zabrinuti, ali ta je briga neosnovana jer je štucanje normalno za novorođenčad. Halapljive bebe najčešće štucaju jer brzo jedu i s mlijekom progutaju veliku količinu zraka. Sve dok beba ne pokazuje da joj štucanje smeta i dok ono nije učestalo, ova pojava ne bi trebala predstavljati problem.

Što uzrokuje štucanje novorođenčadi?

Štucanje počinje dok je beba još u maternici. Uzroci štucavice kod fetusa nisu poznati, ali prema nekim teorijama ono je povezano s razvojem pluća jer beba vježba disanje tako što pije amnionsku tekućinu. S druge strane, štucavica kod novorođene bebe može se objasniti. Može se pojaviti kada se dijafragma počne grčiti, nakon čega dolazi do izbacivanja zraka kroz glasnice. Novorođenče može iziritirati dijafragmu ako prebrzo jede, pije ili duže vrijeme plače.

Što učiniti kad dođe do štucavice kod novorođenčeta?

Nakon što štucanje počne, najjednostavniji i najučinkovitiji način da novorođenče prestane štucati je pričekati da ono prestane samo od sebe. Pedijatrica Gina Posner za Insider je rekla da čekanje da štucanje prođe prilično plaši roditelje, dok se bebe ne nerviraju mnogo. Štucanje nije štetno za bebu i nije ga potrebno zaustavljati. Najčešće traje od deset do 15 minuta, a u rijetkim slučajevima može trajati i do dva sata.

Ako želite spriječiti buduće štucavice svoje bebe, pokušajte usporiti njezino hranjenje. Kada brzo piju mlijeko, bebe udišu mnogo zraka, nadimaju stomak, a to iritira dijafragmu. Ako hranite bebu bočicom, podignite je da podrigne nakon što popije 60 ili 80 mililitara mlijeka. Dojene bebe mogu se podići da se podrignu prilikom prelaska na drugu dojku.

Kada treba otići liječniku?

Štucavica kod novorođenčeta rijetko je razlog za zabrinutost, ali ako vam se čini da traje danima i uzrokuje neke druge probleme kod vaše bebe, savjetujte se sa svojim pedijatrom. Ako je vaša beba nervozna i ima duga razdoblja plakanja praćena štucavicom, trebali biste se obratiti pedijatru. Rijetko se događa, ali česte štucavice mogu biti znak gastroezofagealnog refluksa (GER), koji nastaje kada se želučana kiselina i djelomično probavljena hrana vrate kroz jednjak. Većina beba preraste GER u razdoblju od 9. do 12. mjeseca, ali ako vaša beba često povraća na silu, odbija hranu, plače i krivi leđa dok jede, trebali biste potražiti liječničku pomoć jer to mogu biti znakovi komplikacije zbog refluksa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.