JESTE li se ikada zapitali zašto se današnja djeca tako lako dosađuju i frustriraju te postaju nestrpljiva? Ove pojave sve češće u svojoj praksi viđa i dječja terapeutkinja Victoria Prooday.
''Od gotovo svakog roditelja ili učitelja čujem identičnu priču da su djeca danas sve nestrpljivija. Isto tako, u svojoj praksi također sve češće primjećujem pad u društvenom, emocionalnom i akademskom funkcioniranju djece, kao i nagli porast poteškoća u učenju te mnogih drugih dijagnoza'', objašnjava Prooday i upozorava kako roditelji mogu biti ti koji svojim ponašanjem često, potpuno nesvjesno, dovode do nedostatka strpljenja kod svoje djece.
Uvijek dobiju ono što žele i kada to žele
Jako je lako popustiti zahtjevima ''cendravog'' djeteta kako bi njegova frustracija što prije prestala, ali kada to učinimo, lišavamo djecu mogućnosti da se nauče strpljenju. Iako su naše namjere dobre i samo želimo usrećiti, ali i smiriti svoje dijete, terapeutkinja upozorava da zapravo radimo više štete nego koristi.
Ona objašnjava da se djeca ne uče kako odgoditi zadovoljstvo ni kako biti mentalno čvrsta i otporna, što kasnije rezultira nestrpljenjem. Isto tako, istraživanja pokazuju da, kako budu starili, neće biti spremni nositi se sa stresorima u životu, što može imati negativan utjecaj na njihov uspjeh.
Pružanje stalne zabave
Okrivite za to društvene medije, pametne telefone ili utjecaj okoline... Ali mnogi roditelji smatraju da se njihova djeca moraju stalno zabavljati jer u protivnom ne rade dovoljno dobar posao kao roditelji. Terapeutkinja Prooday govori da je to pogrešno te da bismo povremeno trebali omogućiti djetetu da mu bude i dosadno jer u protivnom dolazi do nestrpljenja.
''Neka vašoj djeci ponekad bude dosadno. U redu je, preživjet će. Još bolje, uključite ih u obavljanje nekih poslova po kući. Istraživanja su uvijek iznova pokazala da kućanski poslovi pružaju mnoštvo prednosti za razvoj vašeg djeteta. Osim toga, uče ga odgovornosti i odlučnosti, a to su ključne osobine koje su djeci potrebne za uspjeh u školi'', savjetuje.
Ograničeno vrijeme za druženje
Roditelji su danas jako zaposleni pa često, umjesto druženja s djetetom ili odlaska u park, radije biraju djetetu dati tablet ili mu uključiti televiziju. Tako nesvjesno pokušavaju postići od djeteta da i ono bude "zauzeto" pa da se oni mogu uhvatiti u koštac sa svojim obavezama. Iako to ponekad nije loše, terapeutkinja upozorava da bi, ako prijeđe u naviku, moglo ostaviti posljedice na djetetovu koncentraciju, ali i strpljenje.
''Evo u čemu je problem. Djeci je potrebno vrijeme za igru vani u nestrukturiranim okruženjima s vama, ali i s drugom djecom kako bi naučila društvene vještine. Kada tablet ili bilo koji drugi ekran zamijeni aktivnosti na otvorenom ili interakciju s drugim ljudima, naša djeca zaostaju. Ako želite da vaše dijete ima jake društvene vještine, mora biti vani i družiti se'', upozorava Prooday.