MNOGI roditelji se pitaju je li djecu poželjno voditi na sprovode ili govoriti o tome ako je netko preminuo. Djeca jako dobro primjećuju tuđe reakcije i da se nešto promijenilo u njihovoj okolini. Iako do određene dobi još ne mogu razumjeti konačnost smrti, osjećaju gubitak, posebice zbunjenost ako nitko nije razgovarao s njima i ponudio im priliku da se oproste.
"Većina djece između 5. i 7. godine može postupno shvatiti da je smrt konačna, dok mlađa djeca još ne mogu razumjeti konačnost smrti, primjećuju da određene osobe nema te ju znaju tražiti i pitati za nju", objašnjavaju iz Hrabrog telefona.
Stručnjaci smatraju da skrbnici djetetu ne bi trebali govoriti rečenice poput: "Otišao/la je na putovanje" ili "Otišao/la je na spavanje" jer dijete zna da se osoba jednom može vratiti s putovanja i da će se sigurno probuditi.
"Kada se to ne dogodi, kod djeteta se može javiti razočaranje, zbunjenost, tuga i gubitak povjerenja jer je bilo u konstantnom iščekivanju osobe koja se nije pojavila, a nije dobilo priliku da se oprosti od osobe. Važno je da djetetu iskreno objasnite što se dogodilo, kako se dogodilo, koristeći jednostavan rječnik i bez previše detalja, ali i da s djetetom podijelite svoje osjećaje. Možete mu reći zašto ste tužni i zašto plačete. Tako i dijete može vidjeti kako je tuga prirodna emocija te kako i ono može biti tužno", dodaju.
Ako dijete odlučite povesti na sprovod, pokušajte ga unaprijed pripremiti za ono što će se tamo događati i kako će se ljudi ponašati.
"Ako vaše dijete ipak ne želi ići na sprovod, nipošto ga nemojte tjerati na to, ali razgovarajte o njegovim osjećajima", napominju iz Hrabrog telefona te pozivaju sve koji su se našli u ovakvoj situaciji i osjećaju tugu i zabrinutost ili imaju bilo kakvih pitanja da ih kontaktiraju na besplatnu liniju 0800 0800 svakim radnom danom od 9 do 20 sati ili na e-mail savjet@hrabritelefon.hr.