Trebaju li djeca koja zarađuju sudjelovati u troškovima kućanstva?

Foto: Zeljko Mrsic/PIXSELL

U SAD-u je česta pojava da se djeca, kad se zaposle, što je ondje nerijetko već oko 16. godine, plaćaju roditeljima "najam". Uglavnom je riječ o iznosima koji pokrivaju troškove režija, hrane i krova nad glavom. Mnogi će se složiti da je to vrijedna lekcija koju djecu uči upravljanju novcem, a rasprava na ovu temu povela se i na Redditu, gdje su Hrvati podijelili svoja razmišljanja o tome trebaju li djeca koja zarađuju davati određeni iznos roditeljima i koliko bi on trebao iznositi.

Većina se slaže da je u redu sudjelovati u troškovima kućanstva sa simboličnim iznosom jer, uostalom, prve plaće, posebno studentske, nisu velike.

"Prva plaća u životu bila mi je na prijavu 2800 + 700 kuna na ruke koje bih dobio tek u narednim tjednima. Roditeljima sam odmah morao dati 1500 kuna. Osobno nemam ništa protiv nekih simboličnih iznosa, čisto da se dijete nauči odgovornostima, a i dok si s roditeljima - više manje te uvijek dočeka sve oprano, hrana na stolu, itd. Pa nije teško dati, pogotovo ako roditelji nisu baš pri novcima", mišljenje je jednog muškarca.

"Također smatram da bi bilo u redu da, ako si odrasla i zaposlena osoba, daješ dio plaće (barem neki simbolični iznos) na ime režija i nekih ostalih troškova, ali ne i za najamninu. Moji nisu htjeli nikada prihvatiti niti kune, pa čak bi se i naljutili kad bi im platila kavu ili ručak negdje na prijevaru", prisjetila se druga.

"Ja sam plaćala 500 kuna roditeljima od početka kad sam počela raditi. Trošili su te novce, nisu stavljali sa strane. Meni je to ok. Imala sam sve gotovo. I oprano i skuhano i mačka mi je bila nahranjena. Ne fali im novaca, rekli su da to radimo da se naviknem da kad dođe plaća, prvo platiš režije, da mi uđe u naviku", navodi treća, koja je komentirala iskustvo žene čija je majka novac koji bi dobila od kćeri svaki mjesec stavljala na stranu.

"Ja sam odustala faksa i jako brzo se zaposlila, prva plaća mi je bila oko 3800 kuna. Starcima sam mjesečno davala po 500 kuna, u tom periodu kad sam živjela s njima sam stvarno dosta i uspjela uštedjeti. Moja majka te novce nije trošila, stavljala je na stranu i dala mi ih je kad sam kupovala svoj prvi auto. Nisam znala da čuva tu lovu za mene."

Gotovo identično iskustvo podijelio je još jedan korisnik Reddita: "Moja mama praktički isto kao tvoja. Ja joj dajem 500 do 800 kuna svaki mjesec, čisto da ne ispada da sam joj na grbači, kad ono kad se odselio, vratila mi sve to s kamatama. Majke. Tko će tu ljubav zamijeniti."

S druge strane, ima i roditelja koji novac koji su uzimali od djece nisu stavljali na stranu, već su ga trošili na sve, osim na režije i hranu.

"Za kontrast, ja sam isto počela raditi za 3800 kuna, s time da je mama tražila da njoj dajem bar 2500 kuna. Od preostalih 1300 kuna sama bih si plaćala hranu, higijenske potrepštine i pokaz, jedva sam se skrpala. I onda su me pitali za dvije godine da "gdje je meni lova, trebala sam imati bar 5000 eura ušteđenih". A oni su kupovali nove televizore s mojom lovom. Sad zarađujem dosta više i ne dam im ni kune (doduše i odselila sam pa su i meni troškovi veći). Osim ako mi baš kažu da im fali za režije sad kad su otišle cijene gore. Sorry, ja sam odvajala od hrane da bi vi kupovali tehnologiju."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.