Zašto današnje curice sazrijevaju puno ranije nego prije?

Foto: Instagram

DA DANAŠNJA djeca počinju puno ranije sazrijevati nego što smo mi i naše generacije, to znamo. Ili ne?
 
Možemo okrivljavati i GMO hranu i seksizam s kojim se djeca susreću gdje god se okrenu, ali rezultati koju donosi najnovije istraživanje i više su nego šokantni.
 
Zaboravite na činjenicu da djeca počinju biti svjesna svojih tijela početkom puberteta jer on stiže s 12-13 godina, a iako dječaci do tada možda još uvijek jesu mali dječaci, djevojčice su do tada već dobrano zagrizle u doba svjesnosti svog tijela i njegove (ne)ljepote.
 
Naime, prema najnovijem istraživanju objavljenom na Yahoo Healthu, djevojčice se počinju sramiti svog tijela još ranije, u dobi od 9-10 godina. To je prilično šokantna činjenica jer, vjerujemo, mnogi roditelji djece te dobi na njih još uvijek gledaju upravo kao na djecu koja se ne bi trebala opterećivati ljepotom i nametnutim normama ljepote. Ipak, čini se da to nije tako. 
 
Za ovo je istraživanje za mišljenje upitano ukupno 1.993 tinejdžera i starijih ljudi, u dobi od 13 do 65 godina, a sve što su trebali učiniti bilo je odgovoriti na pitanje "Kada ste postali svjesni svoga tijela?". 
 
Rezultati su pokazali kako su se oni stariji od 17 godina, što uključuje i mnoge danas zrele ljude, izjasnili da su svog tijela postali svjesni, a samim time ga se malo i sramili, u dobi od 13-14 godina. Međutim, današnja mladež, dakle tinejdžeri koji su sudjelovali u anketi, a danas su stari između 13 i 17 godina, odgovorili su kako su se svog tijela počeli sramiti već u dobi od 9 - 10 godina. 
 
E, to je ono što je šokantno, jer bi djeca od 9-10 godina doista trebala biti još uvijek djeca koja će živjeti neopterećena svojim izgledom. 
 
Prvi susret sa sramom 

Čak 60 posto ispitanika odgovorilo je da su se prvi put posramili sebe i svog tijela nakon komentara poznanika iz razreda ili bliskog prijatelja, što nije neuobičajeno, međutim loše je to što se čak 25 njih počelo sramiti sebe nakon komentara vlastitih roditelja.  
 
A to je mnogo porazniji rezultat od posljednja dva najučestalija odgovora, onaj da su se posramili gledajući vlastitu fotografiju i uspoređujući je s drugim vršnjacima (30 posto njih) te posljednji najučestaliji odgovor, da su se počeli sramiti nakon što su probali odjeću prijatelja/prijateljice.Tako je odgovorilo 28 ispitanika.
 
Od kud ta pojava? 

Možemo reći da su za ovaj ubrzani razvoj krivi mediji, međutim, na njima leži tek dio krivice. Drugi dio leži na roditeljima koji već od prvog dana pokušavaju što ljepše ucifrati svoju bebu u svu tu prekrasnu, modernu robicu. Tako čak i u vrijeme vrtića roditelji pomno paze kako će njihovi klinci i klinceze izgledati, čak i kad su vani igraju. 
 
Djeca više nemaju slobodu odabira bilo kakve odjeće jer se roditelji trude ukomponirati ih tako da svaki komad bude na svom mjestu i tako posve nesvjesno djecu još od malih nogu uče kako da izgledaju onako kako bi trebali izgledati. Drugim riječima, već i u najmanjoj dobi gurkaju da što prije postanu "odrasliji", da sliče na odrasle, da se nose i ponašaju kako odrasli ljudi - samo zato što je njima to tako slatko i zato što im odabir današnje odjeće, uostalom, to dozvoljava.  
 
Kada je vrtić modna pista 
 
A iako sada govorimo o odjeći, moramo znati da je upravo stil odijevanja i tolika briga oko toga da dijete izgleda prekrasno svaki dan i u svakoj prilici, najuže povezano upravo uz njihov doživljaj svog tijela.  
 

Kako podići njihovo samopouzdanje? 

 
Da bi se neki problem riješio, najbolje i najpametnije je reći: probajte da se problem i ne pojavi. To bi u ovoj temi vjerojatno bio najbolji mogući odgovor te bi, s obzirom na navedeno, roditelji trebali biti oni koji od najranije mladosti svog djeteta ne bi trebali i ne bi smjeli usmjeravati ih na to da paze kako izgledaju.
 
No ako je ta faza već iza vas, ako ste već doživjeli brojne frustracije vaše kćeri/sina radi njihova izgleda, dajte im barem da vide kako "lijepa djeca" znaju izgledati.
 
I ne, ne govorimo tu o unutarnji ljepoti koju su mnogi roditelji zanemarili prilikom odgajanja svoje djece.
 
Dajte im pravi primjer da djeca/odrasli ne izgledaju uvijek kao na naslovnicama. Danas barem imate priliku zaviriti u privatni svijet mnogih javnih osoba (i djece), koji se na svojim profilima (brojnih društvenih mreža) vole pohvaliti prirodnim izgledom, bez šminke i fotoshopa, a to su slike koje bi vaša djeca trebala vidjeti. Oni su još naivniji od nas pa često povjeruju kako su sve one fotografije s reklama i promotivnih materijala "prava slika" svih tih modela. 
 
Ako je moguće, dajte svojoj djeci, barem jednom dnevno, primjer toga da nije zlato sve što sja te da ljudsko tijelo nije samo za pokazivanje. Tijelo je mehanizam na kojem se treba raditi pa bi stoga bilo znatno ljepše reći - mama ne trči da bi bila lijepa već trči da ima jake mišiće i da bude zdravija. Trebao bi i ti trčati sa mnom kako bi mogao jače šutnuti loptu ili bolje plesati bez da se zadišeš. Tijelo služi tome, a ne da izgleda lijepo u biranoj odjeći.  

 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.