Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
Krešimir Blažev ima više od 20 godina iskustva u telekomunikacijama i pratećoj industriji. Za Index je sastavio listu najboljih gejmerskih mobitela u 2024. godini.
GEJMING računala se u mnogo aspekata razlikuju od "običnih", a često ih je lako prepoznati već na prvi pogled. U svijetu mobitela to ne mora nužno biti slučaj, no ipak postoje određeni modeli koje su njihovi proizvođači deklarirali kao "gejmerske".
Što se same hardverske konfiguracije tiče, proizvođači mobitela nemaju puno izbora kad su procesori i grafički koprocesori u pitanju, za razliku od PC industrije koja tu ima daleko širi manevarski prostor.
Čak i najbolji gejming mobitel pokretan je istim hardverom kao i onaj koji nije deklariran kao takav, a razlike se eventualno mogu očitovati u sustavu hlađenja i/ili dodatnim hardverskim tipkama za upravljanje funkcijama igre. Tu je još i zaslon, koji kod gejmerskih telefona često zna imati ugrađenu veću osjetljivost na dodire kako bi reakcija igrača u svakom trenutku bila što preciznija.
Neki proizvođači dodaju i softver prilagođen gejmerskom stilu, a neki svoj proizvod žele istaknuti i dizajnom dajući do znanja da se radi o nečemu posebnom. Ako kupujete mobitel, a prioritet su vam igre, vjerojatno ćete poželjeti koristiti i njegove ostale funkcije.
Stoga u ovom tekstu donosimo najbolje mobitele koje su proizvođači deklarirali kao gejmerske, ali i neke druge, koji se od njih minimalno razlikuju po pitanju performansi ili se uopće ne razlikuju, a donose mnoge druge prednosti koje također mogu biti dobro iskorištene.
U nastavku slijedi naš izbor najboljih gejmerskih (i onih koji to žele biti) mobitela koje trenutno možete kupiti. Koji ćete od njih odabrati, ovisit će o vašim preferencijama i na poljima izvan samog gejminga.
Asus Rog Phone 8 Pro
Asus Rog serija ima svoje korijene u PC svijetu, a ovaj proizvođač to je uspješno preslikao i u mobilni svijet. Najprije treba reći da je uređaj pokretan najnovijom generacijom Qualcommovih procesora - Snapdragon 8 Gen 3, a opremljen je s maksimalno 24 GB RAM-a.
Mnogi će se zapitati što će mobitelu 24 GB RAM-a, odnosno čak tri puta više nego što ima računalo na kojem možda upravo sada čitate ovaj tekst. U svijetu mobitela općenito je jasno da se radi o svojevrsnom overkillu u marketinške svrhe, no jedina domena u kojoj ova stavka barem donekle treba biti iskorištena je upravo gejming.
Najzahtjevnije igre žderu najviše RAM-a, a višak ćete najlakše iskoristiti ako vas netko ili nešto u igri prekida, a ona bi u tom trenutku trebala ostati rezidentna u memoriji. Istina, ostaje i kod drugih modela, ali trebate računati i na memory management.
Naime, neki proizvođači spomenutu stavku izvedu tako da određene aplikacije u situacijama kad se memorija popuni jednostavno gasi. Kad ste se zalaufali u neku od svojih omiljenih igara, nikako ne želite da vam agresivni memory management ugasi igru jer će povratak biti frustrirajući. Iz ovog razloga je možda dobro imati ovakav overkill RAM-a, no smatramo da će 12 ili 16 GB isto biti dovoljno.
Od ostalih značajki ovog modela svakako treba istaknuti i njegovu dugotrajnu bateriju, koja (deklarirano) može izdržati više od 18 sati igranja. Tu je i AMOLED zaslon sa 165 Hz stopom osvježavanja, dakle, više od uobičajenih 120 Hz, što osigurava veću fluidnost grafike u samoj igri.
Kad ste završili seansu s igranjem, čeka vas trostruka kamera s 3x optičkim povećanjem, što je prvi takav slučaj u jednom uređaju deklariranom kao gejmerskom. Na raspolaganju su varijante od 512 GB i 1 TB spremišnog prostora, a sukladno tome, paprena je i cijena. Model s 512 GB teško ćete naći ispod 1200 eura.
Nubia RedMagic 9 Pro
Ako ijedan mobitel možemo nazvati gejmerskim u punom smislu riječi, onda je to RedMagic 9 Pro. Taj epitet zaslužuje zato što je u najviše aspekata okrenut upravo gejmingu, no to se zbog cijene moralo odraziti na drugim poljima, kao što je fotografija.
Ako se odlučite za ovaj uređaj, zaboravite na performanse kamere iz njegovog cjenovnog razreda. To je jednostavno kompromis na koji morate pristati ako baš želite pravi gejmerski telefon.
Kao i prethodno navedeni Asus Rog Phone 8 Pro, RedMagic 9 Pro donosi najjači procesor, tj. Snapdragon 8 Gen 3, ali i maksimalno 16 GB RAM-a. Međutim, kao što je već rečeno, i to će biti sasvim dovoljno i najokorjelijim gejmerima. Ono što će vam kod ovog uređaja možda najviše zapeti za oko je njegova baterija, kapaciteta čak 6500 mAh.
Ne treba biti genijalac da zaključite da ova brojka osigurava iznimno dug period intenzivnog igranja a da nakon seanse i transa ne ostanete bez rezerve za poziv ili slanje poruke. Zanimljivo je da je za ovaj uređaj moguće kupiti i dodatni ventilator koji se pričvrsti na poleđinu kućišta.
Možete ga koristiti dok igrate, ali i za hlađenje u pauzama. Osim kamere, koju smo već spomenuli kao prilično siromašnu, objektivan nedostatak ovog uređaja je relativno loš prijevod softvera s kineskog na engleski, što bi mnogima moglo biti zbunjujuće.
Ipak, vjerujemo da će oni koji su najviše zagrijani za ovaj uređaj zanemariti tu manu. Ali ne trebaju zanemariti relativno nisku cijenu u usporedbi s Ausom. Na Amazonu ga možete nabaviti već za 750 eura, ovisno o konfiguraciji memorije.
Black Shark 5 Pro
Ovaj uređaj predstavljen je još 2022. godine i dolazi sa sada već relativno zastarjelim Snapdragonom 8 Gen 1. Ova činjenica vas može odvratiti od kupnje, no imajte na umu da se i ovaj procesor još uvijek dobro nosi s većinom naslova u Play trgovini te kao takav i dalje nudi odlično gejmersko iskustvo.
Tome također pridonose dodatne hardverske tipke koje služe za kontrole u igrama. Iskustvo igranja u takvim uvjetima neusporedivo je bolje nego na samom dodirnom zaslonu kao kod konkurencije.
Kompenzacija za stariji procesor odražava se i u performansama kamere, koje su na osjetno višoj razini od onih na drugim gejmerskim mobitelima. 4650 mAh baterija možda nije usporediva s dva prethodno spomenuta modela, ali će i dalje osigurati solidnu autonomiju, odnosno vrijeme igranja.
Samsung Galaxy S24 Ultra
Ovaj upravo predstavljeni Samsungov flagship ni po definiciji ni po deklaraciji ne spada u gejmerske mobitele, ali zato nudi najnoviju tehnologiju na doslovno svim poljima. Ipak, jedna stavka bi se mogla provući kroz gejmersku terminologiju, a to je novi sustav hlađenja s dvostruko većom komorom (vapor chamber) od, primjerice, one na prethodniku.
To konkretno znači da sustav hlađenja ovog uređaja radi osjetno bolje, što ne treba dodatno objašnjavati. Za one manje upućene u rad procesora, spomenimo da ARM arhitektura, na kojoj su temeljeni mobilni procesori, koristi pasivno hlađenje.
Nema ventilatore. Kad procesor postigne određenu temperaturu, započinje throttling, odnosno procesor usporava takt kako se ne bi pregrijao. To za rezultat ima pad performansi, koje se realno mogu očitovati samo u najzahtjevnijim igrama.
Razlog ugradnje dvostruko veće komore za hlađenje je upravo odgađanje throttlinga, što znači da i ako pretjerate s igrama, to ćete moći raditi dulje. Samsung ovaj sustav možda i nije ugradio zbog gejminga, već zbog novih AI značajki koje također iziskuju procesorsku snagu, no on se svakako može iskoristiti na više polja, pa tako i na gejmingu.
O ostalim karakteristikama Samsung Galaxyja S24 Ultra mogli bismo napisati čitavu recenziju, no napomenimo da ako se odlučite za njega, računajte i na vrhunsku kameru, dodatak S-Pen olovke, zaslon s kojim se može mjeriti malo njih na tržištu i izvrstan softver.
Samsung Galaxy Z Fold 5
Još jedan Samsung na listi i nije deklariran kao gejmerski? Da, ali stvari nisu tako jednostavne. Najprije spomenimo činjenicu da Fold serija donosi preklopne zaslone, dakle, u startu na raspolaganju imate veću površinu za igranje. Ovo je neosporna komparativna prednost u odnosu na druge uređaje, bilo da su gejmerski ili ne.
Isto tako, Samsung je prilikom predstavljanja ovog uređaja naveo da ga se može koristiti i u gejmerske svrhe upravo zbog zaslona, ali i drugih karakteristika, kao što je npr. Snapdragon 8 Gen 2 procesor.
Kad je samo iskustvo igranja u pitanju, dobar primjer je Modern Combat 5. Primijetit ćete da bolje vidite neprijatelja koji se skriva u pozadini iz jednostavnog razloga što je zaslon veći. S druge strane, ako igrate Age Of Origins, na raspolaganju vam je daleko bolji pregled karte svijeta nego na klasičnom smartfonu.
Kao digresiju možemo navesti činjenicu da kad se jednom naviknete na zaslon od 7.6 inča, koji kad se sklopi može stati u džep, povratak na klasični uski zaslon mobitela bit će bolan.
Samsung Galaxy Z Fold 5 sadrži i tzv. Game Booster, dodatak koji objedinjuje alate za igre, primjerice Screen recording ako se želite nekom pohvaliti kako ste upucali neprijatelja. Ova značajka omogućuje i igranje dok je uređaj izravno spojen na punjač.
Naime, uključivanjem ove opcije napaja se direktno iz utičnice zaobilazeći bateriju, što smanjuje njezino nepotrebno zagrijavanje. S obzirom na to da se radi o uređaju koji sadrži preklopni mehanizam, prilikom igranja iz objektivnih razloga morate biti malo pažljiviji nego s klasičnim uređajima.
Istina, peta generacija Folda donijela je potpuno novi koncept šarki, odnosno preklopnog mehanizma u odnosu na četvrtu generaciju koja se znala kvariti, tako da će i rizik od oštećenja biti manji.
iPhone 15 Pro Max
Apple u svijetu gejminga nikad nije uhvatio korak s PC industrijom i zato gejmeri u pravilu biraju Windows računala s dodatno nabrijanom konfiguracijom. Slično je i u svijetu mobitela, s tom razlikom što nemamo Windows pa zbog toga gejmeri biraju Android.
S druge strane, velik broj vlasnika iPhonea na našim prostorima kao računalo koristi Windows PC, a ne Mac, stoga je ispravna pretpostavka da među vlasnicima iPhonea definitivno postoji solidan postotak gejmera.
E sad, u situaciji kad ste navikli na iPhone, a u duši ste gejmer, malo je vjerojatno da ćete se tek tako prebaciti na Android. Ako svoje gejmersko iskustvo želite proširiti i u mobilnu domenu, iPhone 15 Pro Max je svakako najlogičniji izbor, naravno, ako vam budžet to dozvoljava.
Neki bi mogli reći da iPhone nije uređaj za igranje igara, no mnoge analize tržišta govore suprotno. iPhone može biti itekako dobra igraća konzola, a posebice najnovija generacija. iPhone 15 Pro Max ima i komparativnu prednost nad svim gore nabrojanim Androidima.
Njegov A14 procesor je izrađen u 3nm procesu, što mu u startu osigurava bolje performanse od Android konkurencije, koja je zapela na 4, pa čak i 5nm procesorima. Najjači Snapdragon koristi 4-nanometarske nodove, dok Apple A17 sa svoja 3nm osigurava osjetno veći broj tranzistora na jedinici površine, pa tako i mogućnost obrade veće količine podataka u istom periodu.
Dodatni benefit nižeg proizvodnog procesa je i ušteda energije, tako da će i baterija iPhonea 15 Pro Max u pravilu trajati dulje od bilo koje u Androidu približno istog kapaciteta. Kad govorimo o ovom uređaju, nikako ne treba izostaviti ni njegove druge prednosti, posebice na području fotografije.
Telefoto kameru s 5x optičkim povećanjem ne treba posebno isticati, kao ni sve prednosti iOS operativnog sustava koji je neusporedivo sigurniji od Androida. I na koncu spomenimo stereo zvučnike, koji kod igranja također mogu imati važnu ulogu.
Naime, iPhone 15 Pro Max donosi nedvojbeno bolji zvuk od Android konkurencije, pa čak i od onih uređaja koji se deklariraju kao gejmerski. Ipak, jedan od većih nedostataka je throttling GPU jedinice pod većim opterećenjem, no napredni glavni procesor u pravilu kompenzira ovaj nedostatak.
Ovo u prijevodu znači da se u nekim grafički zahtjevnim igrama može dogoditi sporije iscrtavanje pozadine nego što očekujete, no to je u ukupnom doživljaju relativno zanemariva stavka. Sve u svemu, iPhone 15 Pro Max je jedan od svestranijih mobitela s velikim potencijalom za sve koji su skloni mobilnom igranju.
Ne postoji savršen gejming telefon
Iz svega navedenog vidjeli smo da ne postoji savršen gejming mobitel. Svaki od njih ima svoje prednosti i mane, odnosno karakteristike koje se mogu podijeliti u više kategorija. Jednom profilu kupaca možda nije potrebna najveća procesorska snaga, nego mu je bitnije sporije zagrijavanje.
Drugima je možda važno da, uz gejming, uređaj mogu iskoristiti i u druge svrhe, dok je trećima možda bitno da imaju dodatne mogućnosti poput ventilatora ili ekstra tipki. Upravo zato je važno da u startu odredite svoje prioritete kako biste lakše odabrali uređaj koji najbolje odgovara vašim željama, potrebama i mogućnostima.