Izabrali smo nemoguće: Najšokantnije blamaže GNK Obiteljskog

Foto: Hina,Video: You Tube, HRT

''PROKLETSTVA'' i ''neugodne tradicije'', vjerojatno su najizlizanije i najbesmislenije frazetine kojima se služe nemušti pisci kad obrazlažu vječne neuspjehe svojih momčadi.

>Mamići, zašto ste još uvijek tu? Sramotom u Rumunjskoj, Dinamo postao najgori klub u povijesti Europa lige
 
Međutim, druga pravila vrijede kada je Dinamo u pitanju. Pojedini sportski kroničari će do sudnjeg dana izvlačiti ''Zambatin novčić'' i isključivo njega kriviti što se nad Maksimirom nadvila zla europska kob i što Dinamo uredno, već pune 44 godine, prije Božića ispada u europskim natjecanjima.
 
Kako drugačije objasniti da ni sjajne Dinamove generacije predvođene Zajecom, Mlinarićem, Kranjčarem; Bobanom, Šukerom i Shallom; Šimićem, Marićem i Prosinečkim te Ćorlukom, Modrićem i Eduardom nisu osjetili kako je biti živ u Europi u veljači? 
 
Premda su već legendarni porazi i ispadanja Modrih od Sportinga (Zajecova generacija), od Atalante (Bobanova) ili Newcastlea (generacija Prosinečkog), tada se na Maksimiru barem igrao nogomet, a iako tragično, gubilo se časno (tada su treneri gubili glave zbog poraza od Manchester Uniteda, koji će te iste sezone postati prvak Europe).

 
No, otkako je Zdravko Mamić preuzeo Dinamo, ti porazi prerasli su u blamaže, a nekoć ugledan i europski priznat klub postao je predmet sprdnje europske nogometne javnosti te od jučer, i službeno najgori klub Europa lige.
 
Analizirati sve šokantne i sramotne poraze GNK Obiteljskog u posljednjih desetak, petnaest godina, otkako je i službeno na čelu Zdravko Mamić, Sizifov je posao i za jedan takav uradak autor bi trebao imati i dobar želudac i puno slobodnog vremena. Samo za ilustraciju, ''najbolji klub srednje Europe'', kako mu tepaju neki domaći novinari u posljednjih 25 utakmica u grupnoj fazi europskih natjecanja ima skor od jedne pobjede, dva remija i čak 22 poraza. A još je tragičniji (ako je to uopće i moguće) pogled na Dinamovih posljednjih 13 gostovanja u grupama: 13 utakmica, 13 poraza.
 
Vjerojatno najteže pitanje koje možete postaviti nekom navijači Dinama je da vam izdvoji pet najbolnijih europskih razočaranja. Zaista, ponuda je ogromna i što god se odabere ima smisla. Stoga ćemo mi izdvojiti samo pet, po našem izboru, najtragičnijih Dinamovih ispadanja posljednjih 10 godina.
 
2004./05. Dinamo – Heerenveen 2:2
 
Dinamo je bio u grupi s Beverenom, Benficom, Heerenveenom i Stuttgartom, a svoj put u grupnoj fazi počeo je i više nego dobro. Belgijska momčad je u prvom kolu na Maksimiru deklasirana s visokih 6:1. Tada se igralo po principu dvije utakmice kući, dvije u gostima i već nakon četiri kola znalo se tko ide dalje, s tim da treba naglasiti da su čak prve tri momčadi osiguravale plasman u drugi krug. U Lisabonu je Dinamo očekivano izgubio od Benfice 2:0, no taj poraz nije nikoga previše uznemiravao. Cilj je bio pobijediti na Maksimiru prosječnu nizozemsku momčad i u Stuttgart otići na izlet sa smiješkom na licu. Dinamo je odlično otvorio susret s Heerenveenom. Vodio je 2:0 sve do posljednjih desetak minuta, a onda je u samom finišu susreta uspio uništiti sve ono što je gradio cijeli susret. Završilo je 2:2, a Nizozemci su na kraju kući mogli otići i s tri boda. Nakon utakmice, Zdravko Mamić je austrijskog suca Stuchlika zasuo nizom nezapamćenih uvreda, no kao i puno puta prije, a i poslije, Modri su sami sebe izbacili iz Europe.

 

2009./2010. Dinamo – Red Bull (1:1, 1:2)
 
Nakon 1:1 iz Salzburga, vjerojatno nitko nije sumnjao da će Dinamo proći u play-off Lige prvaka. Štoviše, igra Modrih u Austriji obećavala je prolaz i nitko nije ni slutio što će se dogoditi. No, dogodio se ''Dinamo''! Gosti su slavili 2:1 na Maksimiru, a Dinamo je doživio još jednu blamažu.
 

2010./2011. Dinamo – Šerif Tiraspol (1:1, 1:1, 5:6)
 
Dinamo je imao sjajnu priliku izboriti četvrto kolo Lige prvaka jer je za protivnika imao, gotovo pa anonimnog prvaka Moldavije. Prolazak dalje nije bio upitan, štoviše, isključivo se pričalo s koliko će golova razlike Dinamo isprašiti Moldavce. Međutim, šok. Šerif iz Tiraspola uspio je srušiti na koljena hrvatskog prvaka, i to nakon ruleta jedanaesteraca. Regularni dio utakmice završio je identično kao i u prvom susretu 1:1, te je utakmica otišla u produžetke a na kraju i u izvođenje jedanaesteraca. S puno prevrata gosti su na kraju ipak bili koncentriraniji i otišli u playoff Lige prvaka.
 

2013./2014. Dinamo - Austria (0:2, 3:2)
 

Veliku priliku imao je Mamić mlađi u svom debiju na klupi Dinama. Austrija nije bila momčad od koje se trebalo strahovati, no gosti su hrabrom igrom već u Zagrebu zabili dva gola i relativno mirni čekali uzvrat. Međutim, Dinamo je u Beču odigrao sjajnu utakmicu, odnosno, odigrao je sjajnih 80 minuta, i samo nespretnost na početku te očajna trenerska odluka Zorana Mamića da u posljednjim trenucima utakmice, pri aktivnom rezultatu 3:1 zatvara utakmicu protiv totalno bezopasnog protivnika, koštala je Dinamo Lige prvaka.

 

2014./2015. Cijeli nastup u grupi + blamaža protiv Aalborga
 
Najbolja grupa još od Beatlesa. Tako bi se mogla nazvati grupa u kojoj je ''najbolji Dinamo u posljednjih 10 godina'' tražio svoj put do europskog proljeća. Poluraspadnuta rumunjska Astra, najgori Celtic u povijesti i solidna momčad iz Salzburga. Osim prve utakmice u kojoj je Dinamo dobio Astru 5:1 te nekih pola sata solidne igre u Glasgowu,  sve ostalo što je Dinamo odigrao bilo je sramotno. Austrijanci su mu u dvije utakmice dali 9 golova (mirne duše mogli su 19), a jučerašnji poraz od Astre bio je samo šlag na pokvarenu tortu koja se godinama služi u maksimirskom ''Faličnom pansionu''.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.