Foto: Facebook
ŠTO je Hrvatima Zrinjski, to je Albancima Skenderbeg: Po plemiću i hrabrom borcu protiv Turaka zovu sve, od alkoholnog pića do nogometnih klubova.
Albancima je Skenderbeg isto što Zrinjski Hrvatima: Borac protiv Turaka u čiju čast zovu žestu i nogometne klubove
Kao i kod toliko toga između Albanaca i Srba, on dva susjedna i žestoko zavađena i zaraćena naroda ne spaja nego razdavaja, jer pogađate, i jedni i drugi ga svojataju. Uostalom kao Zrinjskog Hrvati i Mađari.
Skenderbeg je također i brand legendarnog brandyja, konjaka koji je praktično jedini spomena vrijedni (ali itekako vrijedni) suvenir s uporabnom vrijednošću iz Albanije.
Tako da ako ikako možete ili imate vezu, zamolite gospođu Božicu ili gospodina Marčinka da vam iz prijateljske i svrstane Albanije donesu koju butelju ovog visokoalkoholnog nektara zlatne boje, jer to je piće koje s razlogom vole bogataši i hedonisti.
To bi moglo biti jedino uživanje glede utakmicama Dinama i Skenderbega, s obzirom na aktualne predstave hrvatskog i skromnu kvalitetu albanskog prvaka, koji ime dijeli s glasovitim vojskovođom i ništa manje razglašenim konjakom.
Skenderbeu je albanski div i europski patuljak, ali brzo napreduje
Istina, Skenderbeu, kako mu je službeno ime, prvak je Albanije zadnjih pet godina, ali kako kotira u Europi najbolje će reći njegov UEFA-in klupski koeficijent od mizernih 5.575, koji ga smješta na 224. poziciju kontinentalne ljestvice, mjesto, odnosno dva odmah ispod Hajdukovih recentnih protivnika Stromsgodseta i Dile Gori.
Ništa bolje ne figurira albanski prvak kada ga s hrvatskim suparnikom usporedimo europskim metrom, jer Dinamo je primjerice Skenderbegov koeficijent zaradio samo prošle sezone, dok je ukupno po tom kriteriju četiri puta bolji od njega (24.700), a mjestom na Uefinoj tablici gotovo tri (84.)
Skenderbeu je tek početnik u europskoj školi, jer klub je prvi izlazak na kontinentalnu scenu 2011. platio porazima od ciparskog APOELA-a s ukupnih 0:6. Sljedeće godine, također u 2. pretkolu LP, pobijedio je Debrecen 1:0, ali je na uzvratu stradao 0:3.
Čornomorec i BATE jedva su ga prošli
Konačno, prvi prolazak u čistilištu pretkola bilježi u ljeto 2013., kada tijesno, s ukupnih 1:0, u 2. pretkolu LP eliminira Dinamovog poznanika Nefči, da bi odmah potom ispao od Hajduku dragog Šahtar Kargandija (3:2, 0:3). Slijedila je utješna nagrada u vidu play-offa za EL, gdje je Skenderbeg tek na penale eliminirao ukrajinski Čornomorec, koji će potom u obje utakmice skupine EL pobijediti prvo Ivankovićev, a zatim i Zo. Mamićev Dinamo.
Pretplaćen na albanski naslov, Skenderbeu je i prošlog ljeta natjecanje u Europi počeo u 2. pretkolu LP, gdje ga je opet jedva eliminirao neusporedivo ugledniji suparnik. BATE je prošao, ali samo zbog gola u gostima, jer nakon 0:0 u Borisovu, 1:1 u Korči (strijelac za domaćine Vukovarac Marko Radaš) značilo je prolazak Bjelorusa, koji će na kraju dohvatiti i skupinu LP.
Konačno, ovog ljeta albanski prvak rutinski je prošao obje prepreke do Dinama: sjevernoirski Crusaders (4:1, 2:3) i moldavski Milsami (2:0, 2:0).
Kao što vidimo, školarac je itekako napredovao od padanja prvog europskog razreda i Skenderbeu, koliko god bio gotovo najlakši od mogućih protivnika Dinama (kazahstanska Astana također je konkurirala), itekako će skupo prodati kožu.
Dinamo će u prvoj utakmici 19. kolovoza dočekati u Elbasanu, a ne na njegovom domaćem terenu, jer stadion u Korči ima licencu samo za igranje utakmica do 2. pretkola euro-kupova.
Albanska nogometna metropola
Šteta je što Dinamo, ali prije svega njegov gazda, neće doći do živopisne Korče, grada od 70-ak tisuća stanovnika na jugoistoku zemlje, koji je postao albanska nogometna metropola, iako nema stadion dostojan ni 3. pretkola euro-kupa.
Korča, smještena na visoravni između vrhova planine Morave, blizu granice s Makedonijom i još bliže Grčkoj, drugoj zemlji s kojom Albanija mnoga "otvorena pitanja" i gorštačka regija koja je kroz povijest bila poprište mnogih sukoba i ratova (klub i njegove navijače zovu Sniježni vukovi), čini se kao idealno okružje za Mamića starijeg.
Prije pet godina bili na dnu, a danas vladaju Albanijom i na pragu su europskog raja
Ali, prije samo pet godina, nitko nije ni sanjao da će klub iz tek šestog po veličini albanskog grada biti tamo gdje je danas - apsolutni vladar nogometa u zemlji, te na pragu Lige prvaka i 15 milijuna eura u blagajni.
Jer Skenderbeu je tada bio na dnu prve albanske lige, prije nego što ga je preuzela "Vlada spasa", trust poduzetničkih i političkih mozgova i džepova kojima je Skenderbeu u srcu, pa klub samo jednu godinu nakon spašavanja prvoligaškog života, 2011. postaje prvak i to ostaje do danas.
Pero Pejić, Makaranin i golgeterska ikona Korcea
Pri tome se u trofejnu povijest kluba neizbrisivo upisao i jedan Hrvat; Makaranin Pero Pejić. Nekadašnji napadač Slavena postao je najbolji strijelac kluba i kralj albanskih golgetera, nakon čega se otisnuo u novu avanturu, u Iran.
Herr Ottov Bombarder najveća prijetnja Dinamovoj raštimanoj obrani
Naslijedio ga je Hamdi Salihi, prekaljeni (31) strijelac, kojem je Otto Barić, bivši izbornik Albanije, dao nadimak Bombarder, a i pokojni Josip Kuže redovno ga je zvao u reprezentaciju. Salihi, s iskustvom od Austrije i Amerike do Izraela i Kine, bit će najveća prijetnja rasklimanoj Dinamovoj obrani.