Španjolska - Italija 3:2

CASILLAS ili Buffon? Iniesta ili Pirlo? Balotelli ili Torres? Uoči finala Eura analizirali smo momčadi Španjolske i Italije po linijama. Španjolska je "slavila" 3:2, a evo u čemu je momčad koja želi ispisati nogometnu povijest bolja.

Vratari - neriješeno (1:1)

Teško je reći tko je ovdje u prednosti jer se radi o dva ponajbolja vratara na svijetu. Prešli su 30., Buffon je stariji tri godine, no obojica već dugo dominiraju svjetskim nogometom. I Casillas i Buffon su jako sigurni među vratnicama i ne primaju pacerske golove. Casillas je do sad primio samo jedan gol, u prvoj utakmici ga je matirao Di Natale. Buffon je tri puta morao ići po mrežu, ali ni jedan pogodak ne ide na njegovu dušu. Italija i Španjolska jedno su kolo prošli na jedanaesterce, a zanimljivo da su oba vratara po jedan penal obranili i da su im protivnici jednom pogodili okvir gola. Neriješeno.



Obrana - prednost Španjolskoj (2:1)

Ovdje je bilo gusto, ali malu prednost ipak dajemo Španjolcima. Iako je na prvenstvo stigla bez Carlesa Puyola, španjolska zadnja linija djeluje čvrsto i sigurno. Većinu turnira su igrali Pique, Ramos, Alba i Arbeloa. Španjolci su, kao što rekosmo, primili samo jedan gol za što velike zasluge ima obrana kojoj pomažu Busquets i Alonso. Najbolja partija im je bila protiv Francuske u kojoj su u 90 minuta dopustili protivniku da samo četiri puta puca po golu. Osim toga, u polufinalu su odlično zatvorili Cristiana Ronalda što znači da mogu to napraviti bilo kome.


Italija je puno lutala u taktici zbog ozljeda igrača. Na početku turnira su zbog ozljeda igrali u 3-5-2 formaciji s De Rossijem na liberu. Nakon toga su krenuli s četvoricom u zadnjoj liniji, ali je samo Bonucci odigrao svih pet utakmica. Talijanska obrana je starija od španjolske i ima više igrače pa je pitanje kako će se nositi s niskim i hitrim ofenzivcima Furije. Prednost bi im mogla biti što se dobro poznaju jer su Barzagli, Bonucci i Chiellini s Juventusom osvojili naslov.



Vezni red - prednost Španjolskoj (3:1)

Ako se za nešto može reći da je zaštitni znak Španjolske, onda je to vezni red. Furijina tika-taka, beskrajna dodavanja i kombiniranje ispred protivničkog šesnaesterca umjesto pucanja po golu već su nekima počeli ići na živce. Vezom dirigiraju Iniesta i Xavi, leđa im drže Busquets i Alonso, a pomažu Silva ili Fabregas. Španjolci igrom uspavaju protivnika, a sve važnije utakmice u posljednje četiri godine su dobili 1:0 ili na penale. No, dok im ide, zašto bi išta mijenjali? Majstori su posjeda lopte, do sad su na Euru prosječno imali 60 posto loptu u nogama odnosno 201 minutu ukupno. Daleko su najbolji u dodavanjima - 4222 dodavanja od čega 80 posto točnih. Za usporedbu, Italija ih ima 3311 od čega 74 posto uspješna.


Igra Italije vrti se oko Pirla koji je s 34 godine najbolji igrač na Europskom prvenstvu. Talijani ne igraju poput Španjolaca već idu na brze kontre kojima su uništili Nijemce. Pirlo i Danielle de Rossi su srce momčadi i jedina dva veznjaka koji su ostali u reprezentaciji od slavlja na SP-u 2006. Pirlo ne griješi, dijeli milimetarski točne lopte, a od šest talijanskih golova na prvenstvu je zaslužan za četiri. Ako Busquets i Alonso uspiju zatvoriti ovoga doktora nogometa, Španjolska će napraviti veliki korak prema naslovu.



Napad - prednost Italiji (3:2)

Vincente del Bosque na ovom turniru koristi čudnu taktiku. Igra u 4-3-3 formaciji (ponekad 4-5-1), ali često bez pravog napadača. Tako je Cesc Fabregas u prvoj utakmici igrao centarfora, a u drugoj je krenuo s Fernandom Torresom i utakmicu dobio 4:0. No, ta se taktika nije pokazala uspješnom protiv Hrvatske. Protiv Portugala je pokušao s Negredom, ali se opekao. Španjolska je do sad najbolje igrala s "lažnim" napadačem, a iako Del Bosque najavljuje da će protiv Italije krenuti s tri napadača, nekako mu ne vjerujemo... Za očekivati je da će krenuti s Torresom koji na Euru igrao kao i ove sezone u Chelseaju - toplo-hladno.


Italija ima odličan trojac - Balotellija, Cassana i Di Natalea. Di Natale je protiv Španjolske pokazao koliko mu malo treba za zabiti pogodak, a Cassano i Balotelli su srušili Irsku i Njemačku. Balotellijevo samopouzdanje je nakon dva gola Elfu naraslo do neba i Ramos će imati jako težak posao. Iako su Španjolci zabili osam, a Talijani šest golova, prednost u napadu je na strani Azzura. Razlog? Napadači su im zabili pet od šest golova, dok od španjolskih napadača zabio samo Torres i to slabašnoj Irskoj.

Očekivani sastavi:

Španjolska: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Busquets, Alonso, Xavi - Silva, Iniesta, Torres

Italija: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo, Marchisio, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.