I druga boksačica koju optužuju da je muškarac osvojila zlato na Olimpijskim igrama

TAJVANSKA boksačica Lin Yu-Ting, osporavana zbog toga što joj je MOO dopustio nastup u ženskoj konkurenciji, osvojila je zlatno odličje u kategoriji do 57 kg pobijedivši u finalu Poljakinju Juliju Szeremetu jednoglasnom odlukom sudaca. Tako je završila na olimpijskom tronu baš kao i druga osporavana boksačica, Alžirka Imane Khelif.

Podsjetimo, Imane Khelif i Lin Yu-ting bile su diskvalificirane sa ženskog Svjetskog prvenstva 2023. godine jer je testovima "dokazano da imaju XY kromosome", objasnili su iz Međunarodne boksačke asocijacije (IBA).

No, kako IBA ne vodi olimpijsko boksačko natjecanje u Parizu, Međunarodni olimpijski odbor je potvrdio da je zadovoljan što se obje borkinje mogu natjecati prema manje strogim pravilima o spolnoj podobnosti koja su bila na snazi i za Igre u Tokiju 2021. godine.