Zabranili su Khelif boksanje sa ženama, a sad je trebaju nagraditi za zlato

Foto: Profimedia

IMANE KHELIF (25) iz Alžira, jedna od dviju boksačica u središtu rodnog spora na Olimpijskim igrama u Parizu, osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u kategoriji do 66 kilograma. U finalu je jednoglasnom sudačkom odlukom pobijedila Kineskinju Liu Yang.

Najviše se priča o Alžirki i Tajvanki

Khelif je na ovim Olimpijskim igrama privukla veliku pozornost javnosti. Olimpijski odbor dozvolio joj je da se natječe na ženskom turniru, iako je prošle godine zajedno s Lin Yu-Ting iz Tajvana, osvajačicom olimpijskog zlata u perolakoj kategoriji, dobila zabranu natjecanja na Svjetskom prvenstvu od Međunarodne boksačke asocijacije (IBA). To je napravljeno uz objašnjenje kako je DNA testovima dokazano da imaju XY kromosome i višak testosterona. Zbog toga je mnogi optužuju da je zapravo muškarac.

No, kako IBA ne vodi olimpijsko boksačko natjecanje u Parizu, Međunarodni olimpijski odbor je potvrdio da je zadovoljan što se obje borkinje mogu natjecati prema manje strogim pravilima o spolnoj podobnosti koja su bila na snazi za Igre u Tokiju 2021.

Time što je Khelif osvojila olimpijsko zlato, dolazi do velike ironije. Zaslužila je nagradu od oko 90 tisuća eura. Pola tog iznosa ide sportašici, dok se druga polovica dijeli između 
nacionalnog saveza i trenera boksačice. Problem je u tome što je isplata nagrade pod ingerencijom IBA-e, organizacije koja je Khelif izbacila sa SP-a. 

Navodno superiorna boksačica ima devet poraza

Mnogima je postalo sporno kako je uopće moguće da se Khelif natječe na ženskom turniru. Puno se pisalo o neravnopravnosti u odnosu snaga nje i suparnica, zaboravljajući pritom dvije stvari. Iza nje je već nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju, gdje je nakon pobjede u prvom meču bila poražena u četvrtfinalnoj borbi. Iza nje su i profesionalne borbe s omjerom koji i ne ulijeva strah u kosti. Nije izgubila borbu od 2022., ali ih je izgubila ukupno devet. 

Alžirska ambasadorica UNICEF-a rođena kao djevojčica u siromašnoj obitelji prvo je maštala da će postati nogometašica. Boks je zavoljela kasnije unatoč protivljenju svojeg oca, koji je tvrdio da to nije sport kojim bi se djevojke trebale baviti.  

"Hvala Bogu, ovo zlato je moj odgovor svima koji su bili protiv mene"

Sada je doživjela najveći uspjeh koji sportašica može ostvariti. Nakon što ju je trener Mohamed Al-Shawa nosio oko vrata u počasnom krugu oko ringa, došla je pred novinare sa zlatnom medaljom i rekla: "Ja sam jaka žena. Žena s posebnom snagom. Hvala Bogu, ovo je moj odgovor. Ovo zlato je odgovor svima koji su bili protiv mene."

Zatim je govorila o tome kako je postala nacionalna heroina čiji se mečeve prate po cijeloj zemlji na velikim ekranima: "Ponosna sam da sam izvela Alžir na ulice. To je čast. Ovo je medalja za cijeli arapski svijet. Hvala Bogu i hvala svima vama. Ne mogu opisati koliko sam zahvalna. Kako mi je čuti cijelu zemlju kako sa mnom i zbog mene pjeva našu himnu."

Podigla tužbu zbog "mizogine, rasističke i seksističke kampanje"

Imane Khelif je nakon slavlja podigla tužbu specijalnoj jedinici pariškog tužiteljstva za borbu protiv govora mržnje na internetu. "Boksačica Imane Khelif odlučila je započeti novu borbu, borbu za pravdu, dostojanstvo i čast," izjavio je njen odvjetnik i dodao: "Istraga će otkriti tko stoji iza ove mizogine, rasističke i seksističke kampanje. Bavit će se i onima koji su poticali online linčovanje. Uznemiravanje kojem je boksačka prvakinja bila izložena ostat će najveća mrlja na ovim Olimpijskim igrama."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.