Foto: Guliver Image/Getty Images
SAD špijunira mobitel njemačke kancelarke Angele Merkel od 2002. godine, objavio je njemački list Der Spiegel.
"Način praćenja njezinog mobitela ne može se saznati iz dokumenata", piše Der Spiegel. Moguće je da su snimani njezini razgovori, ali i da se samo pratilo s kime komunicira.
Njemačka sljedećega tjedna u SAD šalje najviše obavještajne dužnosnike kako bi napravili proveli istragu o navodima o špijuniranju. U petak su Njemačka i Francuska objavile da žele da SAD potpiše s njima ugovor o nešpijuniranju do kraja godine. Osim Merkeličinog telefona, postoje sumnje da je NSA nadzirala milijune razgovora njemačkih i francuskih građana.
SAD ima špijunske stanice za nadziranje komunikacija po ambasadama širom svijeta?
Der Spiegel je donio i neke detalje o provođenju špijuniranja. Jedinica nazvana Specijalna služba za prikupljanje, s bazom u američkoj ambasadi u Berlinu, odgovorna je za nadziranje komunikacija u njemačkom glavnom gradu. Ako je ta informacija o špijunskim bazama u ambasadama točna, odnos SAD-a s brojnim stranim državama bit će trajno narušen. Kako piše njemački list, takvih "špijunskih stanica" ima oko 80 na lokacijama širom svijeta. 19 ih je u europskim gradovima. Druga baza u Njemačkoj nalazi se u Frankfurtu.
Američki predsjednik Barack Obama tvrdi da nije znao ništa o nadziranju Merkeličina mobitela te se ispričao. Međutim, nedjeljno izdanje njemačkog dnevnika Bild citiralo je danas izvore američkih tajnih službi prema kojima je šef Američke agencije za sigurnost (NSA) Keith Alexander obavijestio Baracka Obamu o operaciji praćenja razgovora Angele Merkel već 2010. godine. "Obama to nije prekinuo, nego je pustio je da se nastavi", rekao je anonimni visoki dužnosnik NSA-e kojega citira list.
Ovaj je skandal uzrokovao najveće diplomatske trzavice u suvremenoj povijesti tih dviju zemalja, nakon 2. svjetskog rata.