Bajić izbio još 100 tisuća kuna iz proračuna: Dušanu Parpuri po 1.200 kuna za svaki dan pritvora

Foto: Arhiva

DRŽAVA je pristala na nagodbu te će platiti 100 tisuća kuna naknade za nematerijalnu štetu bivšem šefu Kirurgije splitske Vojne bolnice dr. Dušanu Parpuri. 20 tisuća kuna iznosi naknada parničnog troška, a 80 tisuća kuna bit će isplaćeno u roku od mjesec dana za nešto više od dva mjeseca pritvora u kojem Parpura proveo od 12. lipnja do 19. kolovoza 1992. godine. Pritvoren je, inače, temeljem zahtjeva donedavnog glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića, u to doba zamjenika vojnog tužitelja u Splitu, u sklopu fantomske akcije razbijanja izmišljene grupe srpskih pobunjenika koja je po konstrukciji najdugovječnijeg šefa DORH-a zamislila formiranje SAO Kaštela sa ciljem pripajanja SAO Krajini, a o čemu je Index već pisao. 

Bajić odradio za nekoga kome je Parpura smetao?

Bajićev Južni potez odnio je dosad tri milijuna kuna iz državnog proračuna. Dva milijuna isplaćeno je obiteljima Nenada Kneževića i Gojka Bulovića koji su stradali u Lori u lipnju 1992. godine, a plaćeno je i čitavom nizu žrtava Bajićeve konstrukcije. Uglavnom se radi o iznosu od 140 tisuća kuna. Bajić je listu osumnjičenika za oružanu pobunu popunio uglavnom žiteljima Ubla, sela u kaštelanskom zaleđu, našlo se na popisu i nešto pravoslavnih svećenika, a ubačeni su i Parpura te njegov kolega s Kirurgije dr. Vojislav Maksimović. Valjda su nekome smetali pa je Bajić prigodno odradio za viši državni interes. Parpuru su sumnjičili da je organizirao terensku vojnu bolnicu i da je sanitetski materijal slao za Knin. Optužba je Parpuri bila fantastična jer on kao šef Kirurgije nije uopće imao ovlasti da radi takvo što. 

Priveden kao brigadir HV-a

Parpura je tako priveden sredinom lipnja 1992. godine, i to nedugo nakon što mu je dr. Franjo Tuđman dodijelio čin brigadira HV-a. U Loru ga nisu vodili, ali je nakon dva mjeseca pritvora odveden na razmjenu. Parpura na takvo što nije pristao te se vratio u Split. Unatoč tome što se radilo o vrhunskom kirurgu, zabranjen mu je povratak na posao. Parpura je u bivšoj državi učio od najboljih i neprijeporno je imao najviše znanja o saniranju ratnih rana, no u bolnicu ga nisu htjeli pustiti. Koliko je ranjenih hrvatskih boraca mogao spasiti?

Zamjenici i sutkinji zasmetala javnost na nagodbi

Tužbu za naknadu štete Parpura je predao još 1996. godine i sa državom se parničio sve do danas. Postupak je okončan sklapanjem nagodbe na splitskom Općinskom sudu. 

Ne zna se iz kojeg razloga, ali je danas prisustvo javnosti na raspravi zasmetalo i predstavnici Državnog odvjetništva, ali i sutkinji Mirjani Horvat. Zatražila je od novinara da napusti sudnicu premda nije isključila javnost iz suđenja.

Predstavnici medija poslani su kod predsjednika suda Gorana Čolaka, koji se prilično začudio odluci sutkinje, koja se naknadno opravdala da je mislila da će novinari fotografirati. Nejasno je kako je to mogla pomisliti jer nikakav fotoaparat nije vidjela, a upitno je i koga bi to trebalo u sudnici fotografirati kada Parpura nije bio na raspravi, već samo njegova odvjetnica.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.