Foto: ICTY
Po priopćenju Državnog odvjetništva BiH, Brammertz je ukazao kako predmeti koje je Haaško tužiteljstvo dostavilo vlastima BiH imaju iznimnu važnosti za izvješće koje će on podnijeti Vijeću sigurnosti UN-a.
Sugovornici su se suglasili da se ovi slučajevi moraju što prije procesuirati. Državni odvjetnik Salihović i predstavnici Posebnog odjela za ratne zločine upoznali su kolege iz Haaga s aktivnostima na procesuiranju predmeta koji su u fazi istrage a proslijeđeni su Državnom odvjetništvu BiH iz Haškog tribunala.
Tijekom godine optužnice protiv više od 100 osoba
Salihović je u razgovoru naveo da će u ovoj godini biti podignute optužnice protiv više od 100 osoba, što predstavlja četvrtinu ukupnog broja optuženih u posljednjih deset godina. Ocijenio je to značajnim napretkom u procesuiranju najtežih slučajeva ratnih zločina, kao i činjenicu da je više od 80 posto podignutih optužnica rezultiralo osuđujućim presudama.
Brammertz i Salihović razgovarali su i o suradnji između državnih odvjetništava zemalja regije kako bi se osiguralo da pred zakonom odgovaraju svi koji su počinili ratne zločine, kao i aktivnostima u procesu traženja i identifikacije nestalih osoba.
Brammertz boravi u regiji u okviru priprema za njegov redoviti šestomjesečni izvještaj o provođenju strategije okončanja rada Haaškog suda koji treba podnijeti Vijeću sigurnosti UN-a. On se tijekom dana u Sarajevu susreo s predstavnicima žrtava iz rata, među kojima su i predstavnici hrvatskih stradalničkih udruženja. Po navodima iz ovih udruženja, Brammertzu su se požalili na nejednak tretman pravosudnih institucija u BiH prema hrvatskim žrtvama, te pokušajima dijela bošnjačkih vlasti da negiraju stradanje Hrvata.