Foto: Ronald Goršić/Cropix
DANAS je Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja. U Zagrebu je jučer prigodno obilježen u parku Maksimir.
Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja obilježava se diljem svijeta 16. rujna s ciljem naglašavanja važnosti provedbe 'Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj'. Montrealski protokol, koji ove godine obilježava 26. godišnjicu, najuspješniji je međunarodni sporazum u zaštiti okoliša koji danas broji 197 zemalja članica. Protokol je izvrstan primjer uspješne međunarodne suradnje u rješavanju ključnih problema na globalnoj razini.
Temu obilježavanja Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja svake godine određuje UNEP, a ovogodišnja tema 'Zdrava atmosfera, budućnost kakvu želimo', govori nam da ozonski sloj nije samo naš i naglašava našu obavezu da ga očuvamo za buduće generacije. S tim ciljem, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode je u parku Maksimir organiziralo niz zabavno-edukativnih radionica za djecu pod vodstvom "Znanstvenika" i maskote "Ozonka".
Najmlađi su kroz radionice naučili kako nas ozonski sloj sve čuva poput moćnog štita, zašto je on naš dobar prijatelj i zaštitnik i kada postaje loš, odakle dolaze tvari koje ga oštećuju, zašto zločeste ultraljubičaste zrake bježe od njega i kako svi možemo biti heroji i čuvanjem ozonskog sloja spašavati naš planet. Oni koji su pažljivo slušali na radionicama osvojili su nagrade u kvizu znanja, a kreativci su nagrade zaradili u crtaonici.
Do kraja 2010. godine, provedbom Montrealskog protokola smanjena je potrošnja više od 98 posto tvari koje oštećuju ozonski sloj. Ukinuta je proizvodnja i potrošnja klorofluorougljika (CFC) koji su najviše korišteni u rashladnim i klimatizacijskim uređajima, halona za protupožarne sustave i aparate, ugljiktetraklorida koji se koristio u laboratorijima i drugih potpuno halogeniranih CFC-a. Bez provedbe Montrealskog protokola oštećenje ozonskog sloja bilo bi deset puta veće nego što je danas što bi izazvalo dalekosežne posljedice na zdravlje ljudi i na okoliš, a njegova provedba rezultirala je i smanjenjem učinka globalnog zatopljenja i promjene klime.
Hrvatska je stranka Montrealskog protokola od 1991. godine a postupanje s tvarima koje oštećuju ozonski sloj uredila je Uredbom o tvarima koje oštećuju ozonski sloj i fluoriranim stakleničkim plinovima. Do danas je temeljem Nacionalnog programa za ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj ukinuta potrošnja klorofluorougljika (CFC), halona i metil bromida. Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji došlo je do potpunog ukidanja potrošnje klorofluorougljikovodika (hcfc-a), 27 godina prije roka određenog Montrealskim protokolom.
U Hrvatskoj su uspostavljeni i centri za prikupljanje, obnavljanje i oporabu kontroliranih i zamjenskih radnih tvari u Dugopolju, Zagrebu i Rijeci. Za zbrinjavanje halona iz protupožarnih sustava i aparata uspostavljena je banka halona u Varaždinu. Za zbrinjavanje starih rashladnih i klimatizacijskih uređaja uspostavljen je sustav za prikupljanje te građani pozivom na besplatni broj telefona mogu naručiti besplatan odvoz od ovlaštenog skupljača.