Foto: Hina
Radio-televizija Republike Srpske (RTRS) i dio internetskih portala izvjestili su kako je Dodik u Beču tijekom dana razgovarao s "predsjednikom austrijskog parlamenta" Norbertom Hoferom te predsjednikom austrijske Slobodarske stranke (FPO) Heinzom-Christianom Stracheom a oni su navodno podržali Dodikov plan o referendumu u RS-u kojim bi se doveo u pitanje položaj Suda i Tužiteljstva BiH te su ujedno osudili "pritisak međunarodne zajednice" na bosanske Srbe.
Istina koju je RTRS prešutio je kako je Hofer zapravo tek treći (pod)predsjednik Državnog vijeća (Nationalrat), jednog od dva doma austrijskog parlamenta.
On je Dodika primio u svojstvu dužnosnika FPO-a i njihov susret nije imao nikakav službeni karakter no u medijskoj interpretaciji RTRS-a on je tako predstavljen.
"Tema je bila samoopredjeljenje naroda u Europi i mi to želimo podržati jer nam je to jedan od prioriteta", kazao je Hofer nakon sastanka s Dodikom za javni servis RS.
Hofer je odgovarajući na pitanje o referendumu u RS konstatirao kako "nešto što ne pripada zajedno ne može ni rasti zajedno pa treba biti samostalno a samostalne jedinice mogu živjeti u prijateljskim odnosima jedna pored drugih".
"Stopostotna podrška"
Hofer je po svemu sudeći pogrešno shvatio sadržaj referendumskog pitanja kojega Dodik kani postaviti građanima RS, očevidno se referirajući na moguće osamostaljenje tog entiteta od BiH a ne na problem statusa Suda i Tužiteljstva BiH.
"Sto posto podupiremo RS u ovim aktivnostima", zaključio je Hofer najavivši kako će i u parlamentu Austrije postaviti pitanje prava na referendum u RS-u.
Dodik se u Austriji sastao i s Heinzom-Christianom Stracheom, liderom FPO-a koji je na tom mjestu 2005. naslijedio pronacistički orijentiranog Joerga Heidera.
Aktualni lider austrijskih ultradesničara izjavio je nakon susreta s Dodikom kako se međunarodna zajednica odavno trebala prestati baviti "mešetarenjem u BiH".
"Tužna je činjenica da se međunarodni predstavnici bave discipliniranjem Srba u BiH", kazao je Strache dodajući kako se RS-u se može zabraniti provedba referenduma kada ta mogućnost već postoji drugdje u Europi.
Dodik je pak svojim sugovornicima iz reda austrijskih ultradesničara iskazao veliku zahvalnost na potpori obećavši kako će zauzvrat pozvati Srbe koji žive u Austriji da glasuju za FPO.
Istodobno je osuo paljbu na austrijsku službenu politiku u BiH, uključujući tu i njene diplomate Wolfgana Petritscha i Valentina Inzka od kojih je jedan bio a drugi je još uvijek visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.
Kazao je kako je u BiH nastupilo vrijeme "političkog nasilja" u kojemu visoki predstavnik "ponovo pokušava vratiti intervencionizam".
"On (Inzko) je neovlašteni stranac", kazao je Dodik.
Najavio je kako traga za načinom da u Austriji tuži Petritscha i Inzka zbog navodnog neovlaštenog nametanja različitih odluka i zakona.
Veleposlanik: Dodikovi susreti s oporbom nemaju veze s politikom Beča
Veleposlanstvo Austrije u BiH objavilo je u ponedjeljak kako stajališta oporbenih austrijskih ultradesničarskih političara iznesena u razgovoru s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom nemaju nikakve veze sa službenom politikom vlade Austrije te kako Beč ni na koji način ne podupire Dodikove zamisli o provedbi referenduma u RS-u.
U izjavi koju potpisuje austrijski veleposlanik u BiH Martin Pammer, istaknuto je kako je Dodik razgovarao sa Norbertom Hoferom koji je zapravo "treći predsjednik austrijskog Nacionalnog vijeća" kao i sa Heinz-Christian Stracheom, predsjednikom FPO, "koji su obojica oporbeni političari".
Stajališta kojima su ta dvojica poduprla Dodikove zamisli o referendumu u RS "ne odgovaraju stajalištu austrijske savezne vlade", podsjeća veleposlanik Pammer.
"Austrija smatra da je namjeravani referendum u jednom dijelu BiH o državnom sudstvu i o kompetencijama visokog predstavnika u suprotnosti sa Daytonskim mirovnim ugovorom i time protuustavan. Stajališta koja odstupaju od ove jasne pozicije u skladu sa međunarodnim pravom dopuštena su kao dio slobode mišljenja no takva očitovanja ne odgovaraju poziciji zvanične Austrije", stoji u izjavi.
Navodi se i kako Austrija podupire sve konstruktivne mjere koje imaju za cilj poboljšanje suradnje unutar BiH.
Austrija će reformski put BiH kao što je bio slučaj u prošlosti i dalje aktivno podupirati i nada se odlučnom sudjelovanju svih konstruktivnih snaga u zemlji, poručio je u ime svoje vlade veleposlanik Pammer.