NA SUĐENJU Goranu Hadžiću danas je nastavljeno svjedočenje svjedoka tužiteljstva Veljka Džakule, bivšeg potpredsjednika vlade tzv. RSK, koji je potvrdio kako je Hadžić imenovao generale i naređivao napade na hrvatske snage, bio je protiv suživota Hrvata i Srba i smjenjivao one koji su pregovarali s hrvatskim vlastima.
"Rekao sam da to nije istina. Nisam bio hrabar pred njim to reći jer sam se bojao konzekvenci koje bi mogle nastupiti, a to se na kraju i dogodilo", rekao je Džakula.
Svjedok je potvrdio da je Hadžić zastupao tezu kako Hrvati genetski mrze Srbe i da srpsko i hrvatskoj stanovništvo treba preseliti prema tome "tko je gdje živio prije Drugog svjetskog rata". Džakula je izjavio da je nakon akcije hrvatskih snaga u Maslenici Hadžić naredio tenkovski napad na Novsku i Novu Gradišku.
"Pitao sam zapovjednika vojske generala Milu Novakovića zašto je izdao to naređenje. On mi je odgovorio da o tome sa mnom nema što razgovarati, jer mu je vrhovni zapovjednik Hadžić i da izvršava njegova naređenja. Potom sam nazvao Hadžića koji mi je rekao da se nalazimo u okruženju ustaških snaga koje će svakog trena napasti, iako sam od UNPROFOR-a i naših lokalnih zapovjednika čuo da nema opasnosti", rekao je Džakula.
Svjedočenje Džakule nastavlja se idućega tjedna.
"Do incidenta na Plitvicama Hadžić je bio tolerantan"
Džakula je jučer rekao da je u srpnju 1991. osobno primio prijetnju smrću od srpskog šefa policije u Pakracu Jove Vezmara "zbog pasiviziranja Srba u zapadnoj Slavoniji i zato što još nije došlo do rata", nakon koje se na dva tjedna sklonio u Srbiju.
Na pitanje tužitelja kada je upoznao Gorana Hadžića Džakula je rekao je da je to bilo u svibnju 1990. godine kada je osnovan SDS u Slavoniji. "Otkako sam upoznao Hadžića, kad smo surađivali u SDS-u, bio je jako tolerantan", rekao je Džakula te dodao da se Hadžić promijenio nakon incidenta na Plitvicama potkraj ožujka 1991., kada je bio uhićen i pretučen. "Krajem lipnja 1991. našli smo se u Beogradu i on je rekao da je odlučio ići u rat jer ne vidi više normalan suživot", rekao je Džakula.
Antunović opisao mučenje
Prije Džakule svjedočio je Zlatko Antunović iz Erduta koji je ispričao kako je u njegovom mjestu, nakon napada JNA na Vodovod, posvuda bilo krvi, a osjećao se "smrad paljevine i smrti". Također je prepričao kako je bio zarobljen i mučen. Tukli su ga palicom po golim stopalima, tjerali da golim rukama pere zahode te često "usputno" mučili i udarali. "Rezali su mi kosu tupim nožem ili bajunetom", opisao je Antunović i dodao kako je tad imao kosu do pola leđa. Kako je imao tetovažu HDZ-a na ruci, naredili su mu da izbriše tu tetovažu pa je cigaretama palio kožu kako bi skinuo tetovažu, pod prijetnjom da će mu u suprotnom odrezati ruku.
Haški sud Hadžića tereti po 14 točaka optužnice za sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu, progone, istrebljenje, ubojstvo, zatvaranje, mučenje hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva na Ovčari, u Veleprometu, Erdutu, Dalju i Borovu Selu, te u srbijanskim logorima Stajićevo i Begejci, u Zrenjaninu, Šidu i Sremskoj Mitrovici. Hadžić se tereti i za deportacije i prisilno premještanje stanovništva te za bezobzirno razaranje naselja i pljačku imovine nesrpskih civila u Dalju, Vukovaru, Erdutu, Lovasu i drugim mjestima u istočnoj Slavoniji.