Egipat na rubu građanskog rata

Foto: Guliver Image / Getty Images

NAJMANJE 525 mrtvih. Više od 3700 ranjenih. To je crna bilanca sukoba između egipatske vojske i islamista. Ili tako barem kažu službene brojke Ministarstva zdravlja. Ako je vjerovati Muslimanskom bratstvu, poginulo je barem 2200 ljudi, a ranjeno ih je više od deset tisuća.

Situacija u Kairu u četvrtak se barem malo primirila, ali daleko od toga da je građanski rat izbjegnut. Pristaše Muhameda Morsija, predsjednika svrgnutog vojnim udarom, pozvali su na nove prosvjedne marševe. Poziv na akciju ozbiljno su shvatili islamisti u Gizi, koji su, kako javlja AP, spalili dvije zgrade gradske uprave.

U Aleksandriji, drugom najvećem egipatskom gradu, na ulice je izašlo više stotina prosvjednika. Marširali su ulicama skandirajući "Vratit ćemo se zbog naših mučenika!". Egipatska policija dobila je naređenje da puca na prosvjednike ukoliko napadnu policajce ili državne zgrade.

 


 

Obama otkazao vojne vježbe

U priču su se umiješale i Sjedinjene Američke Države, čiji su lideri tjednima odbijali uopće priznati da se u Egiptu dogodio vojni udar. Barack Obama osudio je nasilje i otkazao zajedničku vojnu vježbu egipatske i američke vojske, koja je bila zakazana za idući mjesec.


"Amerika ne može odrediti budućnost Egipta. To je zadaća za egipatski narod. Nećemo zauzimati stranu niti jedne stranke, niti podržati bilo kojeg političara, iako obje strane krive Ameriku za sve što je pošlo krivo u Egiptu", kazao je Obama.

Muslimansko bratstvo izvodi građane na ulice

Muslimansko bratstvo nove prosvjede organizira u kairskom okrugu Nasr, gdje se nalazi i džamija Rabaa al-Adawiyja, u kojoj je spaljeno više od 250 ljudi. Članovi obitelji i dalje pokušavaju identificirati gotovo neprepoznatljiva tijela svojih najmilijih.

Takvu erupciju nasilja u samo jednom danu Egipat ne pamti u čitavoj svojoj modernoj povijesti. Broj mrtvih bio je manji čak i za vrijeme "arapskog proljeća", revolucije koja je rezultirala rušenjem diktatora Hosnija Mubaraka.

 


 

Najkrvaviji dan

Sve je započelo u srijedu rano ujutro, kada su vojska i policija buldožerima, suzavcem i oružjem krenuli na Morsijeve pristaše koji su prosvjedovali na nekoliko punktova u Kairu. Uslijedili su krvavi sukobi u kojima je poginulo najmanje 43 policajaca i više od 500 civila.

Šatori u kojima su prosvjednici kampirali su srušeni. Više stotina pripadnika Muslimanskog bratstva je uhićeno diljem Egipta. Vojne vlasti tvrde da su upravo islamisti krivi za erupciju nasilja. Dodaju da su kod pripadnika Muslimanskog bratstva pronašli i zaplijenili veće količine oružja.

Ovakvo ponašanje vojske, koja je preuzela vlast u Egiptu nakon rušenja Morsija, dovelo je do još jednog pada vlasti, ovoga puta samo formalne. Mohamed ElBaradei, dobitnik Nobelove nagrade za mir i donedavno lider oporbe kojeg je vojska instalirala za privremenog potpredsjednika, podnio je ostavku. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.