Foto: Hina
Razgovori direktno utječu na zemlje koje slove kao "porezne oaze", odnosno na Irsku, Luxembourg i Veliku Britaniju koja traži povratak dijela suverenosti predane EU.
Britanska prva reakcija na ekskluzivno izvješće je prijetnja vetom, javlja Telegraph. "Mi već dugo imamo stav o harmonizaciji poreza, i mi takav potez ne podupiremo," izjavio je glasnogovornik Downing Streeta.
Dužnosnici EU će u srijedu razgovarati o "poreznim oazama" i stvaranju "poštenog, transparentnog i rastu naklonjenog" sustava korporativnih poreza. Rasprava će se voditi na Zboru povjerenika, forumu koji služi za razmjenu ideja.
Službena objava u lipnju
Njemački poslovni list Handelsblatt piše da će službena objava o temeljnom korporativnom porezu za čitav teritorij EU uslijediti u lipnju.
"Njemačka i Francuska traže minimalnu vrijednosnu razinu; mi reagiramo na to," izjavio je neimenovani izvor iz Komisije.
Britanija ima najniži korporativni porez (20 %) među članicama G7 i nudi ponajbolje korporativne uvjete na zapadu EU. Ukoliko bude usvojena, harmonizacija će utjecati i na Irsku, gdje tehnološki divovi uživaju "simbolični porez" od 12.5 posto. Luxembourg pak ima specijalni i specijalno niski porez od 5.7 posto na intelektualno vlasništvo i tantijeme.
Za usporedbu, Francuska ima korporativni porez od 33 do 36.6 posto, a Njemačka od 30 do 33 posto.