Foto: Privatni album (na fotografiji automobil i poginuli muškarac)
HRVATSKI katolički svećenik Josip Vranješ već šest godina služi mise u crkvi smještenoj u zapadnom predgrađu Melbourna iako je u Hrvatskoj osuđen za ubojstvo muškarca i teško ozljeđivanje tinejdžera u sudaru kojeg je izazvao pod utjecajem alkohola.
Prema pisanju The Sunday Agea, članovi Hrvatskog katoličkog centra u Sunshineu tvrde da Vranješ iskorištava kongregaciju da bi financirao raskalašen i raskošan životni stil koji uključuje dizajnerska odijela, skupocjena vina i kockarske izlete u Crown kasinu.
"Izvan kontrole"
Katolička nadbiskupija u Melbourne pak tvrdi da nema nikakvu kontrolu nad 55-godišnjim svećenikom jer je on u tehničkoj nadležnosti vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu iako živi i radi u crkvi koja pripada lokalnoj biskupiji.
Vranješ je u rujnu 2003. godine u Hrvatskoj optužen i kažnjen zbog čitavog niza vozačkih prekršaja nakon što je uhvaćen u vožnji dva puta bržoj od zakonskog ograničenje pod utjecajem alkohola i s kobnim završetkom.
Sudski dokumenti na koje se poziva The Age otkrivaju da je svećenik iznajmio sportski automobil Mazdu MX5 koji je zamijećen kako vrluda cestom prije nekontroliranog ulaska na raskršće i sudara s VW golfom. Vozač golfa Anton Peha je u nesreći pretrpio fatalne ozljede glave, dok je njegov sin, 17-godišnji Alek, teško ozlijeđen.
Hrvatsko pravosuđe je slučaj rješavalo gotovo pet godina, da bi Vranješ na koncu bio osuđen na 10 mjeseci zatvora s rokom kušnje od tri godine što je izazvalo gnjev obitelji stradalog Antona Peha. Otac Vranješ je u listopada 2010. godine podnio žalbu na presudu, no prizivni sud tek treba donijeti odluku. Na suđenju je potvrđeno da je svećenik vozio prebrzo i pod utjecajem alkohola, ali postoje nedoumice oko uzroka nesreće.
"Bez oprosta"
Vranješ je prema pisanju medija od udovice Ljiljane Pehe zatražio oprost.
"Ja bih mu oprostila da je nesreću izazvalo otkazivanju kočnica ili zdravlje, a ne prebrza vožnja i alkohol," rekla je Ljiljana za Sunday Age.
Svećenik je nakon novinarskog upita prvo zanijekao sudjelovanje u nesreći u Hrvatskoj, da bi potom izjavio kako "ne zna ništa". "Sve je to u Hrvatskoj. Ja sam slobodan. To je jedino što je važno," rekao je Vranješ.
Blaga kazna i odluka da se prihvati Vranješova žalba bacaju sumnju na već upitan integritet hrvatskog pravosuđa, ocjenjuju u australskom tisku i ističu da je tužitelj u postupku kasnije odstupio zbog optužbi za korupciju.
Najbolje odjeveni svećenik na svijetu
Istraga Sunday Age je također potvrdila da je nekoliko dana nakon nesreće Vranješa u Hrvatskoj posjetio pripadnik Hrvatske katoličke zajednice u Melbournu i svećenik Mato Križanac kojeg također prati zao glas u medijima zbog dvanaestomjesečne interne istrage oko navoda da je imao neprimjeren odnos s tinejdžerkom iz Adelaide, a oba svećenika su u prošlosti morala objašnjavati odakle im poveće količine gotovog novca.
Vranješ je u Sunshine često viđen bez odore u skupim odijelima i s Rolexom na ruci, on vozi BMW X5 i često odlazi na odmor u Hrvatsku.
"On je jedan od najbolje odjevenih svećenika na svijetu. Joe nosi Armani i Versace kad god stigne," rekao je neimenovani izvor za Age.
Vranješ je u nadležnosti hrvatske crkvene hijerarhije
Vranješ je u Australiji poznat i po "ručku u petak" tijekom kojeg se jedu odresci i plodovi mora, a sve skupa zalijeva kvalitetnim i skupocjenim vinima.
"Velik broj ljudi pita kako je to moguće. Oni žele znati da novac kojeg doniraju crkvi uistinu ide crkvi i zajednici," komentirao je jedan od pripadnika Hrvatske zajednice u Melbournu.
Među redovitim gostima oca Vranješa je i Jadran Delić, građevinar poznat po udruživanju s pripadnicima australskog podzemlja, što uključuje i osuđenog dilera droge Hortyja Mokbela.
Nadbiskupija u Melbournu odbacuje svaku odgovornost za ponašanje hrvatskog svećenika i način rada Hrvatskog katoličkog centra te putem glasnogovornika poručuje da je Vranješ u nadležnosti hrvatske crkvene hijerarhije.