Ciolos je, iščitava se iz dopisa, iskreno zabrinut hoće li Hrvatska na vrijeme uspjeti uskladiti svoje zakonske okvire u sektoru poljoprivrede s EU standardima. Štoviše Ciolos upozorava da bi, ukoliko sve ne bude na vrijeme gotovo, cijenu mogli platiti hrvatski seljaci, koji bi mogli ostati bez EU novca. Pismo je odaslano 18. listopada ove godine, a u Ministarstvu poljoprivrede potvrdili su nam njegovu autentičnost.
Kašnjenje će platiti seljaci!
Kao pitanja u kojima se kasni, ukoliko Hrvatska na vrijeme želi ući u Europsku uniju i koristiti njen fondove, Ciolos naglašava rješavanje sustava državne potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju te posebno rad Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
"Pristupni ugovor propisuje da će 2013. godine naknada direktnih poticaja odobrenih poljoprivrednicima biti uvjetovana primjenom pravila koja su identična onima kakva su postavljena na razini EU", naglašava Ciolos dodajući kako ima pouzdane informacije kako priprema pravne legislative kasni.
"Molimo vas da imate na umu da Europska komisija neće unaprijed dati svoju suglasnost. Ukoliko se naknadno otkriju bilo kakve slabosti, to bi moglo dovesti do obustavljanja isplata i/ili financijskih korekcija", kaže Ciolos, te zahvaljuje Jakovini što ga je "uvjerio da u 2013. neće biti nikakvih problema s isplatama poticaja za seljake".
Nije to kritika, nego savjet
"Ne, pismo nismo shvatili kao tešku kritiku, već kao savjet za pravovremeno usklađivanje sa EU sustavom izravnih plaćanja. Od travnja ove godine, Ministarstvo poljoprivrede održalo je nekoliko tehničkih sastanaka u Bruxellesu s temeljnim ciljem definiranja otvorenih pitanja u području izravnih plaćanja", kažu nam iz ureda ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine kada smo ih upitali jesu li pismo shvatili kao tešku kritiku.
Kako tvrde u hrvatskom ministarstvu, Zakon o državnoj potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju nakon priprema je poslan na očitovanje Europskoj komisiji.
"Nakon usklađivanja, predmetni Zakon je donesen na 5. sjednici Hrvatskog sabora održanoj 19. listopada 2012. godine. Pravilnik o izravnim plaćanjima pripremljen je i preveden na engleski jezik, te će ovaj tjedan biti upućen na mišljenje Europskoj komisiji radi provjere usklađenosti odredbi sa EU uredbama", kažu iz ureda ministra Jakovine naglašavajući kako je Ministarstvo poljoprivrede angažiralo putem javnog natječaja vanjsku revizorsku kuću Ernst&Young koja provodi pre-akreditacijsku reviziju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Plan do kraja godine
"Cilj te revizije je provjera usklađivanja poslovnih procesa sa EU propisima. Na temelju izvješća vanjske revizije, Agencija će otkloniti sve nedostatke, a Ministarstvo poljoprivrede izdati akreditaciju, sukladno planiranom do kraja ove godine", zaključuje Jakovina.